Τρίτη, 27 Δεκεμβρίου 2016

Τελεθριακός – Προοδευτική Λάρυμνας 76-65: Νικηφόρα έκλεισαν το 2016 οι βορειοευβοιώτες

Με νίκη έκλεισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2016 ο Τελεθριακός, αφού την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου σε εξ’ αναβολής αγώνα κέρδισε στο κλειστό της Ιστιαίας την Προοδευτική Λάρυμνας με 76 – 65, σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση, σασπένς, νεύρα και πάθος μέχρι τη λήξη.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι σχεδόν μέχρι και πέντε λεπτά πριν την λήξη του με τις ομάδες να μην παίρνουν καμία μεγάλη διαφορά στο σκορ, ενώ κύριο χαρακτηριστικό ήταν τα νεύρα, τα αρκετά λάθη, μερικές φορές και αβίαστα, οι άστοχες επιθετικές επιλογές εκατέρωθεν και τα πολλά φάουλ κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων.
Στα τελευταία λεπτά όμως ηγετικό ρόλο για τον Τελεθριακό ανέλαβε ο Ιωακείμ, ο οποίος με εύστοχες επιθετικές τόσο μέσα από τη ρακέτα, όσο και από την περιφέρεια έδωσε ικανό προβάδισμα στους γηπεδούχους και τελικά τους χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα.
Να σημειώσουμε ότι η ομάδα του Τελεθριακού αγωνιζόταν χωρίς τους Θ. Ρουμελιώτη και Μητρόπουλο, ενώ από το παιχνίδι έχασε και τον Τριανταφύλλου ο οποίος δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές.
Επίσης κύριο χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, ότι και οι δύο ομάδες έχουν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία για τις τεχνικές ποινές και τα φάουλ.
Κορυφαίος για την ομάδα του Τελεθριακού ήταν ο Ιωακείμ με 33 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ από την Προοδευτική ξεχώρισαν οι Τζαφεράκος και Δάρρας, με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.
Τα Δεκάλεπτα: 14-17, 16-17. 17-14, 29-20
Διαιτητές: Βαρσαμάς – Χατζής
Τελεθριακός (Δαδίτσιος): Χατζής 2, Παπαθανασίου 12, Ρουμελιώτης Αν. 1, Ιωακείμ 33 (4), Αφερείμ, Τσιτούμης, Κουμπές 8 (1), Δήμου 4, Φακίτσας 5, Τριανταφύλλου 11.

Προοδευτική Λάρυμνας (Ψαρράς): Τσελεκούνης 7, Κυριάκος 5 (1), Τζεφεράκος 20, Σταθουλόπουλος 8 (2), Δάρρας 19, Ξυδιάς, Μαρμαρινός 4, Ψαρράς, Ζουμπόπουλος 2.