Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2016

Αιδηψός – Ατρόμητος Βασιλικών 1-0: Άλμα τίτλου για την Αιδηψό

Έβαλε δύσκολα σήμερα στην πρωτοπόρο Αιδηψό ο Ατρόμητος Βασιλικών σε αγώνα που έγινε στο γήπεδο της Αιδηψού για τη 13η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας Εύβοιας. Τελικά η γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 85’ λεπτό με έναν απ’ τους ποιο δραστήριους παίκτες τους τον Χρήστο Φώτου και να πάρουν τη νίκη με 1-0  Με αυτή τη νίκη της η Αιδηψός σε συνδυασμό με την ήττα των Γουβών μέσα στις Κεχριές αύξησε τη διαφορά της από το δεύτερο Ευβοϊκό στο +11 και ουσιαστικά έκανε άλμα τίτλου πριν την ανάπαυλα των Χριστουγέννων.

Στο αγωνιστικό μέρος η Αιδηψός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ο Ατρόμητος είχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία και δεν άφηνε περιθώρια στους γηπεδούχους να πλησιάσουν απειλητικά την εστία του. Παρ’ όλα αυτά η Αιδηψός είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 10’, όμως ο Νίκος Αναγνώστου αστόχησε απ’ την «άσπρη βούλα» με τον τερματοφύλακα των Βασιλικών Μιχάλη Αντωνίου να αποκρούσει το πέναλτι.
Στο δεύτερο μέρος η Αιδηψός πίεσε περισσότερο και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Τελικά το πολυπόθητο για τους πρωτοπόρους τέρμα επιτεύχθηκε στο 85’ όταν ο Ζαχαράκης έβγαλε σέντρα από δεξιά και ο Χρήστος Φώτου δραστήριος και υπερκινητικός σε όλο το παιχνίδι έπιασε μια ωραία καρφωτή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Πολύ καλές εντυπώσεις με το παιχνίδι του άφησε ο Ατρόμητος Βασιλικών, που λίγο έλειψε να υποχρεώσει την Αιδηψό σε εντός έδρας γκέλα. Μια Αιδηψό που στο εν λόγω παιχνίδι σκόραρε μόνο μία φορά δηλαδή πολύ κάτω απ’ το μέσο όρο της που είναι μέχρι στιγμής 3,25 γκολ ανά παιχνίδι.
Φάσεις και γκολ
10’ Ο Χρήστος Φώτου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του στην περιοχή, την εκτέλεση ανέλαβε ο Νίκος Αναγνώστου, όμως ο Αντωνίου κατάφερε να διώξει.
12’ Σουτ του Αναστασίου η μπάλα πέρασε άουτ
20’ Κεφαλιά του Μακρή έδιωξε σε κόρνερ ο Αντωνίου
37’ Σουτ του Λαδογιάννη η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της Αιδηψόυ
51’ Πάσα του Χρήστου Φώτου μέσα στην περιοχή στο Μακρή, ο οποίος βρέθηκε τέτ – α – τετ στο πλασέ όμως που επιχείρησε η μπάλα κατέληξε άουτ
58’ Σέντρα σουτ από τον Χρήστο Φώτου έδιωξε με τα δάχτυλα ο Αντωνίου σε κόρνερ
60’ Σουτ μέσα απ’ την περιοχή του Μιχάλη Αναγνώστου η μπάλα πέρασε άουτ
80’ Άουτ η μπάλα σε μακρινό σουτ του Χρήστου Φώτου για την Αιδηψό
85’ 1-0 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Ζαχαράκης από δεξιά έβγαλε σέντρα στην περιοχή και ο Χρήστος Φώτου με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
90’ + 3’ Ο Φατσής πλάσαρε εξ’ επαφής, όμως ο Αντωνίου έδιωξε
Συνθέσεις
Α.Ο. Αιδηψός (Δημητρίου): Μυλωνάς (λ.τ. Ψαρράς), Βασιλείου Γ., Βασιλείου Ι., Τριανταφύλλου, Αναγνώστου Μ., Φατσής, Φώτου Χ., Αθανασίου Δ. (57’ Καπλανάι), Μακρής, Αναγνώστου Ν., Γοργομάτης (83’ Ζαχαράκης)
Ατρόμητος Βασιλικών (Κολονιώτης): Αντωνίου Μ., Μιχαλόπουλος Μ., Τσελίκας (77’ Δούκας), Αντωνίου Δ., Θεοχάρης, Σταματούλας, Μιχαλόπουλος Γ., Χαρβαλιάς, Αναστασίου (71’ Ηλιοδρομήτης), Λαδογιάννης, Καρατζάς

Διαιτητής: Κώστας Γκάτσος Βοηθοί: Ζεϊμπέκης - Ρουμελιώτης