Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016

Νίκη Βόλου – Α.Ε. Ιστιαίας 1-0: Αποχαιρέτησε το κύπελλο με ψηλά το κεφάλι η Ένωση

Με ψηλά το κεφάλι η Α.Ε. Ιστιαίας αποχαιρέτησε χθες το θεσμό του Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής αφού ηττήθηκε με 1-0 μέσα στο «Παντελής Μαγουλάς» από τη Νίκη Βόλου, η οποία συνεχίζει στο θεσμό, σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε σε μια φάση και σ’ ένα λάθος του τερματοφύλακα της Ένωσης προς τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, όπου επιτεύχθηκε και το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού που έδωσε την πρόκριση στους Βολιώτες.

Αν και παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο – στην αρχική εντεκάδα έπαιζαν μόνο δύο βασικοί, Νικολέτος και Θόρια, η ομάδα του Μίκι Τσίρκοβιτς κέρδισε την εντυπώσεις στη Νέα Ιωνία, απέναντι σε μία Νίκη που ναι μεν παρουσιάστηκε με αλλαγές στο αρχικό της σχήμα, στο οποίο όμως ξεκίνησαν και αρκετοί βασικοί, όπως οι Παρασκευαΐδης, Πετράκος, Μέτσε, Μαλακασιώτης και Κόλα.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν μια φλύαρη υπεροχή χωρίς ουσία και χωρίς να απειλήσουν την εστία του Μπιμπάι, εκτός από το 42’ δεύτερο λεπτό που σημειώθηκε ίσως η μοναδική ολοκληρωμένη επίθεση της Νίκης, με τον Ζενούνη να χρήζεται σκόρερ, πετυχαίνοντας το γκολ που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα της Νίκης εκμεταλλευόμενος, λάθος εκτίμηση της φάσης από Τερματοφύλακα της Ιστιαίας Μπιμπάι.

Στην επανάληψη η Ιστιαία πάτησε καλύτερα μέσα στο γήπεδο κυνήγησε την ισοφάριση έχοντας μάλιστα και τρείς κλασικότατες ευκαιρίες. Συγκεκριμένα στο 49’ ο Αλεξίου με δυνατό σουτ υποχρέωσε τον γκολκίπερ Ράπτη της Νίκης στην απόκρουση του αγώνα. Δύο λεπτά αργότερα στο 51’ η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ έπειτα από μακρινό δυνατό σουτ του Νικολέτου. Και τέλος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σημειώθηκε η φάση του αγώνα για την Ένωση, όταν σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νικολέτου η μπάλα τράνταξε το δοκάρι της εστίας της Νίκης.

Από το “tango” στο “hard rock”

Ως γνωστόν το «Ωσανά» πάντα δεν έχει και πολύ μεγάλη απόσταση από το «άρον άρον σταύρωσον αυτόν». Στις 23 Οκτωβρίου η Ιστιαία για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής αντιμετώπισε ξανά τη Νίκη Βόλου στο «Παντελής Μαγουλάς», τότε ο τεχνικός της Ένωσης Μίκι Τσίρκοβιτς έτυχε θερμής υποδοχής από τους φιλάθλους των γηπεδούχων. Μάλιστα αντιπροσωπία αυτών τον τίμησε για προσφορά τους, ως ποδοσφαιριστή στην ομάδα. Χθες, σύμφωνα με πληροφόριση του "Δ & Α", ευτυχώς μια πολύ μικρή μερίδα «θερμόαιμων» και σύμφωνα με πληροφορία μας και κάποιος από την ομάδα της Νίκης εντός του γηπέδου, έκαναν φραστική επίθεση με αρκετά «γαλλικά» στο τεχνικό της ομάδας της Ιστιαίας.

Συνθέσεις

Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Ράπτης, Παπαγεωργίου, Δημολιός, Παπαδήμας, Παρασκευαΐδης, Ζενούνης, Μέτσε, Πετράκος (66΄ Τσιουρέλης), Βουρδάκης (53΄ Ναουμίδης), Μαλακασιώτης (73΄ Ματθαίου), Κόλα

ΑΕ Ιστιαίας (Μ. Τσίρκοβιτς): Μ. Μπιμπάι, Κουκούρας (46’ Μπουλγκουρίδης), Θόρια, Βασιλείου, Τόουρφε, Στεργίου Η. Μπιμπάι Ιν. (46’ Αλεξίου), Στασινόπουλος (52’ Ηλιόπουλος), Ανέστης Β., Νικολέτος, Ανέστης Χρ.

Διαιτητής: Αστέριος Μπαλασάς (Μακεδονίας) Βοηθοί: Ν. Συμεωνίδης (Μακεδονίας) – Ν. Τοροσιάδης (Μακεδονίας)