Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2016

Βυζάντιο – Αρτεμησιακός 0-3: Άνετη επικράτηση για τον Αρτεμησιακό

Άνετα επικράτησε σήμερα ο Αρτεμησιακός με σκορ 3-0 μέσα στο Νέο Πύργου του Βυζαντίου για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 1ου Ομίλου της Β’ κατηγορίας Εύβοιας.

Αγωνιστικά από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Αρτεμησιακός είχε την υπεροχή στο αγώνα δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, κυρίως με τους Καρακάξη και Στραφιώτη. Πέτυχε τρία τέρματα και σημείωσε ακόμη αρκετές φάσεις όπου θα μπορούσε το σκορ να πάρει ακόμη μεγαλύτερο εύρος.
Από την άλλη το Βυζάντιο δεν κατάφερε να βγει με αξιώσεις και να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Παναγιωτόπουλου, ενώ αρκετά μελανό σημείο της ομάδας του Νέου Πύργου ήταν η λειτουργία της στο χώρο της μεσαίας γραμμής και της άμυνας, κάτι που έδωσε δικαίωμα πολλών εύκολων επιθέσεων στους φιλοξενούμενους.
Τέλος να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του παιχνιδιού, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, προς τιμήν των αδικοχαμένων παιχτών και επιτελείου της βραζιλιάνικης ομάδας Σαπεκοένσε, που έχασαν την ζωή τους σε αεροπορικό δυστύχημα στην Κολομβία.
Το φιλμ του αγώνα
8’ 0-1 ΓΚΟΛ για τον Αρτεμησιακό: Ο Καρακάξης με πλασέ μέσα απ’ την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους
9’ Ο Στραφιώτης έβγαλε πολύ ωραία πάσα μέσα στην περιοχή για τον Καρακάξη, ο τελευταίος επεχείρησε ένα ψιηλοκρεμαστό σουτ με τη μπάλα όμως να καταλήγει τελικά άουτ
31’ 0-2 ΓΚΟΛ για τον Αρτεμησιακό: Ο Μαχός έβγαλε πάσα στον Σταματάκη και αυτός με δυνατό συρτό σουτ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων
36’ Δυνατό σουτ από τον Αφένδρα έδιωξε ο Αλεξίου σε κόρνερ
48’ Δυνατό σουτ από τον Αφένδρα και πάλι έδιωξε ο Δημήτρης Ζουπανιώτης, όπου στο ημίχρονο αντικατέστησε τον τερματοφύλακα Αλεξίου, που από τραυματισμό του απ’ το πρώτο μέρος δεν κατάφερε να συνεχίσει
53’ Το Βυζάντιο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Δημήτρη Χουβαρδά με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ
58’ Διπλή ευκαιρία για τον Αρτεμησιακό: Ο Αφένδρας σούταρε έξω απ’ την περιοχή, ο Ζουπανιώτης έδιωξε, η μπάλα στρώθηκε στον Καρακάξη, νέο σουτ απ’ τον τελευταίο με την μπάλα να καταλήγει τελικά πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βυζαντίου
59’ 0-3 ΓΚΟΛ για τον Αρτεμησιακό: Ο Γαβριήλ έβγαλε πάσα μέσα στην περιοχή για τον Καρακάξη και αυτός με ωραίο πλασέ «έγραψε» το τελικό 0-3
64’ Σουτ από τον έτερο Αλεξίου του Βυζαντίου έδιωξε ο Παναγιωτόπουλος σε κόρνερ
66’ Σουτ του Στραφιώτη μέσα απ’ την περιοχή ο Ζουπανιώτης μπλόκαρε
75’ Σουτ από τον Σαντή Κ. η μπάλα κατέληξε άουτ
76’ Το Βυζάντιο έμεινε με εννιά παίκτες, αφού ο Ρούσεβ τραυματίστηκε και βγήκε απ’ το παιχνίδι ενώ η ομάδα είχε συμπληρώσει ήδη και τις τρείς αλλαγές της
Βυζάντιο Ν. Πύργου: Αλεξίου (46’ Ζουπανιώτης), Κυπραίος, Μουσέτης, Αρσενόπουλος, Χουβαρδάς Π.Β., Μπραχιματάι (40’ Κομποθανάσης), Σταματόπουλος, Ρούσεβ, Χουβαρδάς Δ., Φενερίδης (50’ Αλεξίου), Μεργκεγκάι
Αρτεμησιακός: Παναγιωτόπουλος, Γίτσας, Μαχός (60’ Σαντής Ι.), Σαντής Κ., Διαμαντής, Σταματάκης (70’ Μιχαήλ), Κοντζίας (67’ Σαντής Α.), Καρακάξης, Στραφιώτης, Γαβριήλ, Αφένδρας

Διαιτητής: Παπακωνσταντίνου Κ. Βοηθοί: Μούντριχας - Κηρύκος