Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2016

Ευβοϊκός Γουβών – Ταξιάρχης 0-0: «Λευκή» ισοπαλία στις Γούβες

Ισόπαλη 0-0 έληξε σήμερα η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ευβοϊκό Γουβών και την Α.Ε. Ταξιάρχη για το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας Εύβοιας. Το παιχνίδι στο γήπεδο των Γουβών ήταν ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό, δυνατό ενίοτε και σκληρό και με τους φιλοξενούμενους να υπερέχουν. Λιγοστές οι καλές φάσεις μπροστά απ’ τις δύο εστίες, με την ομάδα του Ταξιάρχη να είναι αυτή θα μπορούσαμε να πούμε ότι δικαιούταν το κάτι παραπάνω απ’ τον αγώνα αφού ήταν αυτή που είχε και τις ποιο κλασικές, καθώς και την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

Στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο πρώτο περίπου 20λεπτο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τις Γούβες να έχουν μια μικρή αλλά «φλύαρη» υπεροχή. Εν συνεχεία όμως ο Ταξιάρχης ανέβασε στροφές απέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγώνα και κατά διαστήματα έστηνε πολιορκίες μπροστά από το καρέ των γηπεδούχων.
Στο δεύτερο μέρος και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι, νωρίς νωρίς, μόλις στο 47’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Δαρζέντα με απ’ ευθείας κόκκινη, η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν των αγώνα μέχρι τέλους.
Τέλος να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του παιχνιδιού, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, προς τιμήν των αδικοχαμένων παιχτών και επιτελείου της βραζιλιάνικης ομάδας Σαπεκοένσε, που έχασαν την ζωή τους σε αεροπορικό δυστύχημα στην Κολομβία.
Το Φιλμ του αγώνα
28’ Ο Δημητράκης βγήκε σχεδόν απέναντι απ’ το Μαυρούτσικο. Αρχικά ο τερματοφύλακας των Γουβών φάνηκε να ελέγχει τη φάση, όμως έχασε τον έλεγχο της μπάλας αλλά πριν προλάβει ο Δημητράκης να σουτάρει παρενέβη ο Αυγέρης και την έδιωξε σε πλάγιο
35’ Ο Νίκος Σελίμης εκτέλεσε φάουλ όμως ο Μουρίδης κατάφερε να μπλοκάρει
36’ Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα για τον Ταξιάρχη. Ο Τσαμούργλου έβγαλε μια σέντρα απ’ τα αριστερά για επερχόμενο στην περιοχή Καραβά. Ο τελευταίος επεχείρησε μια προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή, βρήκε όμως τη μπάλα με δύναμη και αυτή κατέληξε τελικά άουτ πάνω απ’ την εστία των Γουβών
37’ Έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για πέναλτι από τον τερματοφύλακα των Γουβών πάνω στο Δημητράκη, με το διαιτητή να δείχνει τελικά κίτρινη κάρτα για θέατρο στον παίκτη του Ταξιάρχη
44’ Σουτ από τον Καλυβάτσι μπλόκαρε σχετικά εύκολα ο Μουρίδης
47’ Ο Ταξιάρχης μένει με δέκα, λόγω αποβολής του Δημήτρη Δαρζέντα για φάουλ στο Νίκο Σελίμη
52’ Νέες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Ταξιάρχη σε πτώση του Δημητράκη μέσα στην περιοχή των Γουβών
58’ Ωραίο σουτ του Δημητράκη μέσα απ’ την περιοχή, με την μπάλα τελικά να καταλήγει άουτ
63’ Κεφαλιά του Τίνι Τουρέ η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ταξιάρχη
79’ Εκτέλεση φάουλ από το Νίκο Σελίμη, η μπάλα τελικά κατέληξε άουτ.
Ευβοϊκός Γουβών (Δήμος Τσελίκας): Μαυρούτσικος, Τζαφεράι, Αυγέρης (76’ Μαργέτης), Σελίμης Δ., Κομποθανάσης, Τουρέ, Καλυβάτσι, Σελίμης Ν., Στραφιώτης, Τσούτσικας, Κρυσταλόγιαννης
Α.Ε. Ταξιάρχη (Κώστας Μισιρλής): Μουρίδης, Παραντές, Κριάρης, Καπόλος, Δημητράκης (89’ Μισιρλής), Μπαλαμούτης, Γκαμίλης, Δαρζέντας, Καραβάς (76’ Δέσπους Δ.), Δέσπους Χ., Ταμούρογλου (67’ Σταματονικολός)

Διαιτητής: Χρήστος Σιαπλαούρας Βοηθοί: Νικολάου Γ. – Κεκάκος Δ.