Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2016

Ερμής Σχηματαρίου – Τελεθριακός 81-62: Δεν τα κατάφεραν οι βορειοευβοείς στο απροσπέλαστο φέτος Σχηματάρι

Την ήττα γνώρισε το Σάββατο η ομάδα μπάσκετ του Τελεθριακού σε ένα ακόμη ντέρμπι του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΣΕ. Οι βορειοευβοιώτες αντιμετώπιζαν εκτός έδρας τον πρωτοπόρο Ερμή Σχηματαρίου από τον οποίο ηττήθηκαν με 81-62.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ήταν αρκετά καλός και δυσκόλεψε αρκετά τους γηπεδούχους. Μάλιστα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Τελεθριακό να προηγείται 37-40. Ενώ στο είχε φτάσει να προηγείται ακόμη και με 11 πόντους στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.
Στο δεύτερο μέρος όμως οι βορειοευβοείς στερήθηκαν τις υπηρεσίες του έμπειρου playmaker Θοδωρή Ρουμελιώτη που τραυματίστηκε. Αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο Τριανταφύλλου έπαιζε ταλαιπωρούμενος από ίωση και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο μυαλωμένα σφίγγοντας περισσότερο την αμυντική τους διάταξη, άλλαξε την εικόνα του αγώνα και τελικά χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στους γηπεδούχους.
Σε χθεσινή επικοινωνία του Dinataathlitika.gr με τον Πρόεδρο του Τελεθριακού Στέφανο Παπανδρέου, ο κ. Παπανδρέου ανέφερε, πως από την αρχή που η ομάδα έκανε τον προγραμματισμό της γνώριζε ότι στο Σχηματάρι θα είχε να αντιμετωπίσει ουσιαστικά το φαβορί, άρα το αποτέλεσμα δεν ήταν κεραυνός εν αιθρία για την ομάδα, που όμως αν δεν στερούταν στο β’ μέρος των υπηρεσιών του Θοδωρή Ρουμελιώτη και δεν αγωνιζόταν άρρωστος ο Τριανταφύλλου θα μπορούσε να παλέψει μέχρι τέλος το ματς. Επίσης επισήμανε πως στόχος της ομάδα είναι τρείς νίκες στα τρία επόμενα ματς, ώστε να εξακολουθεί να παραμένει μέσα στον αρχικό της στόχο που είναι η τετράδα.
Δεκάλεπτα:  14-23, 23-17, 21-12, 23-10.
Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης): Σπανός 4, Ξετρίχης 15, Γρηγοράκης 18 (1), Κολοβός 7, Κώνστας 9 (3), Φλώτσιος 5 (1), Κωνσταντούρας 10, Μούντριχας, Κουτής, Γυφτονικολός 11, Λούκας 2.
Τελεθριακός (Δαδίτσιος): Ρουμελιώτης Θ.2, Μητρόπουλος 16 (4), Παπαθανασίου 6, Ρουμελιώτης Αν., Ιωακείμ 17 (3), Αφερείμ, Τσιτούμης 2, Κουμπές 9, Δήμου 2, Φακίτσας 2, Τριανταφύλλου 6.

Διαιτητές: Ντάνος - Χατζής