Δευτέρα, 7 Νοεμβρίου 2016

Τελεθριακός – Απόλλων Λιβαδειάς 71-57: Ασταμάτητος!!!

Πέμπτο σερί «ροζ» φύλλο αγώνα για τον Τελεθριακό στην πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α’ ΕΣΚΑΣΕ. Θύμα σήμερα, των ασταμάτητων στο φετινό πρωτάθλημα Βορειοευβοιωτών ο Απόλλων Λιβαδειάς, τον οποίο στο κλειστό της Ιστιαίας οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 71-57 και παραμένουν αήττητοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μόνο στην πρώτη περίοδο το ματς ήταν αμφίρροπο, με τον Τελεθριακό όμως στα τελευταία λεπτά της να χτίζει διαφορά και να τελειώνει το δεκάλεπτο προηγούμενος με έξι πόντους 20-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ανέστη Δαδίτσιου επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους, έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 16 πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τη διαφορά στο +13 (43-30).
Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να ρίξουν στα τελευταία λεπτά τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Όμως οι γηπεδούχοι έλεγχαν πλήρως το ματς δεν άφησαν περιθώρια περεταίρω αντίδρασης στους Βοιωτούς και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ξανανέβασαν τη διαφορά πάνω απ’ τους δέκα πόντους, συντηρώντας της σε αυτό το επίπεδο μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και φτάνοντας έτσι τελικά άνετα στην επικράτηση με 71-57.
Κορυφαίοι για την ομάδα του Τελεθριακού ήταν οι Μητρόπουλος με 20 πόντους με δύο τρίποντα και Τριανταφύλλου με 19, ενώ από τον Απόλλωνα ξεχώρισε ο Σκαλιτσάς με 22 πόντους.
Δεκάλεπτα: 20-14, 23-16 (43-30), 13-17 (56-47), 15-10 (71-57)
Διαιτητές: Χουγιάζος – Σοφόπουλος

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μιχαηλίδης 3 (1), Ρουμελιώτης Θοδ. 6 (2), Χατζής, Παπαθανασίου 2, Ρουμελιώτης Αν., Ιωακείμ 7 (1), Μητρόπουλος 20 (2), Μέτα 5 (1), Κουμπές 3 (1), Δήμου 4, Φακίτσας, Τριανταφύλλου 19
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ροζάνας): Γιαμάς, Κοτσαδάμ, Ζάμπας, Τερματζίδης 7 (1), Σταμέλος 8 (2), Αποστολίδης 11 (1), Παππάς 2, Γίτσας 2, Αλεξόπουλος, Καρφάκης 2, Σκαλτσάς 22