Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2016

Τελεθριακός – Γ.Σ. Ιτέας 70-71: Ήττα στη λεπτομέρεια για τους βορειοευβοιώτες

Την ήττα κυριολεκτικά στη λεπτομέρεια γνώρισε σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Ιστιαίας, ο Τελεθριακός από τον Γ.Σ. Ιτέας για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΣΕ. Το τελικό σκορ 70-71 σε ένα ματς με φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς πραγματικό ορισμό του ντέρμπι.

Στην πρώτη περίοδο οι παίκτες του Ανέστη Δαδίτσιου μπήκαν φουριόζοι και στα πρώτα λεπτά έφτασαν να προηγούνται 12-1. Το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε σε όλη την περίοδο η οποία τελικά έληξε με προβάδισμα του Τελεθριακού στο σκορ 22-14.
Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου η Ιτέα με ένα σερί 8-0 κατάφερε να πιάσει τον Τελεθριακό στο σκορ. Από κει κι έπειτα το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα του σκορ και το ημίχρονο τελικά έληξε με Τελεθριακό ένα καλάθι μπροστά 39-37.
Ίδια οι εικόνα και στα δύο επόμενα δεκάλεπτα, με τον Τελεθριακό με κάποια ξεσπάσματα να πετυχαίνει διαφορά 6 έως 8 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις έξω από την γραμμή των 6,75 κυρίως από τον Ευθυμίου.
Τελικά όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό. Συγκεκριμένα ο Μητρόπουλος με δύο εύστοχες βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ έδωσε προβάδισμα στον Τελεθριακό 70-69. Στην επίθεση όμως μετά τις βολές ο Τελεθριακός δεν κατάφερε να πετύχει κάτι. Περίπου στα 20 δεύτερα, ο Γεωργαντάς πέτυχε καλάθι δίνοντας προβάδισμα στην Ιτέα και κέρδισε και φάουλ, στη βολή όμως αστόχησε. Στην επίθεση του ο Τελεθριακός έκανε άστοχη επιθετική επιλογή με το Μητρόπουλο να σουτάρει τρίποντο και τη μπάλα να βρίσκει στο στεφάνι. Στο ένα δευτερόλεπτο οι παίκτες της Ιτέας κέρδισαν φάουλ, όμως ο Μπαντελάς αστόχησε και στις δύο βολές με αποτέλεσμα να μην ανανεωθεί η επίθεση για τον Τελεθριακό και έτσι η Ιτέα να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.
Πάντως οι γηπεδούχοι αρκετές φορές διαμαρτυρήθηκαν για σφυρίγματα των διαιτητών που κάποιες φορές ήταν ακατανόητα και για την ευκολία τους να δώσουν τεχνικές ποινές στον Τελεθριακό.
Για τους γηπεδούχους διακριθέντες ήταν οι Μητρόπουλος, Τριανταφύλλου και Θοδωρής Ρουμελιώτης και για τους φιλοξενούμενους οι Ευθυμίου, Μπαντελάς και Γεωργαντάς.
Δεκάλεπτα: 22-15, 17-23, 17-18, 14-16
Διαιτητές: Σπυρόπουλος – Χαϊνά
Τελεθριακός (Δαδίτσιος): Μέτα 1, Ρουμελιώτης Θ. 10 (2), Παπαθανασίου 6 (2), Ιωακείμ 4, Μητρόπουλος 15 (3), Κουμπές 4, Δήμου 8, Φακίτσας 4, Τριανταφύλλου 17, Χατζής, Ρουμελιώτης Αν., Τσιτούμης.

Γ.Σ.Ιτέας (Μωραϊτης): Παγώνης, Δαλούκας 3 (1), Μπαντελάς 14 (8 ασ.), Γεωργαντάς 16, Κοντογιάννης, Αγγελόπουλος 7 (1), Πράππας, Ευθυμίου 20 (3), Παπαδρόσος, Παπαθεοχάρης 9 (3), Κουτρόγιαννος 2, Πασαλιμανιώτης.