Δευτέρα, 28 Νοεμβρίου 2016

Αιδηψός – Βυζάντιο 5-1: Άνετη επικράτηση με αέρα πρωτοπόρου

Με το ευρύ 5-1 η πρωτοπόρος Αιδηψός επικράτησε του Βυζαντίου Νέου Πύργου για την ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος στον πρώτο όμιλο της Β’ κατηγορίας Εύβοιας σε ένα παιχνίδι επιθετικό μονόλογο για τους γηπεδούχους, που κυριάρχησαν σε όλο το γήπεδο μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στο Βυζάντιο.

Με αρκετές αλλαγές παρουσιάστηκε στη βασική της εντεκάδα η Αιδηψός, ενώ από πλευράς Βυζαντίου έλειπαν τρεις βασικοί, οι Αλεξίου, Χουβαρδάς Δ. και Μουράτι.
Αξιοσημείωτο του ματς είναι η παρουσία του 15χρονου ποδοσφαιριστή της Αιδηψού Κώστα Παπατζίκου, ο οποίος μεταγράφηκε το καλοκαίρι στην Αιδηψό από την Ακαδημία Αγίου του Δημήτρη Ζουπανιώτη. Ξεκίνησε βασικός. Αεικίνητος και στα 63’ λεπτά που αγωνίστηκε κέρδισε το πέναλτι με το οποίο σημειώθηκε το δεύτερο γκολ της Αιδηψού και έβγαλε και πολύ ωραία ασίστ στον Μακρή στο 3-0.
Μετά από αυτή τη νίκη η Αιδηψός αύξησε κι’ άλλο τη διαφορά της απ’ τους «διώκτες» της Σκεπαστή και Ευβοϊκό Γουβών, όπου σήμερα στο μεταξύ τους παιχνίδι αναδείχθηκαν ισόπαλοι.
Φάσεις και γκολ
5’ Δυνατό σουτ από τον Αντριάνο Μπιμπάι έδιωξε ο Αλεξίου.
8’ Ωραία σέντρα του Παπατζίκου στην περιοχή, ο Μακρή υποδέχεται τη μπάλα σουτάρει, όμως αυτή καταλήγει άουτ
13’ Άουτ η μπάλα έπειτα από κεφαλιά του Χρήστου Φώτου
18’ 1-0 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Μαυροζούμης με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους
25’ Σουτ από τον Βασιλείου έδιωξε ο Αλεξίου
36’ Σουτ απ’ τον Αντριάνο Μπιμπάι έδιωξε και πάλι ο Αλεξίου
39’ Ωραία εκτέλεση φάουλ απ’ το Μακρή έδιωξε και πάλι ο τερματοφύλακας του Βυζαντίου
43’ 2-0 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Παπατζίκος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του στην περιοχή το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπιμπάι
59’ 3-0 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Παπατζίκος τσίμπησε πολύ ωραία τη μπάλα απ’ τα πλάγια και έβγαλε μια εξίσου πολύ ωραία ασίστ για τον Μακρή, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα
61’ 4-0 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Χρήστος Φώτου με σουτ μέσα απ’ την περιοχή ανέβασε κι’ άλλο το δείκτη του σκορ
73’ Εκτέλεση φάουλ απ’ το Γιάννη Βασιλείου η μπάλα πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βυζαντίου
78’ Σουτ από τον Μεργκεγκάι για το Βυζάντιο η μπάλα πέρασε άουτ
84’ 4-1 ΓΚΟΛ για το Βυζάντιο: Με πολύ ωραίο ανάποδο ψαλιδάκι ο Π.Β. Χουβαρδάς, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή σκόραρε για τους «κιτρινόμαρους».
87’ 5-1 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Γοργομάτης έκοψε τη μπάλα σχεδόν στο πέναλτι και ο επερχόμενος Χρήστος Φώτου με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Α.Ο. Αιδηψός (Δημητρίου): Μυλωνάς, Ζαχαράκης, Βασιλείου Ι., Σαμπάι, Αναγνώστου Μ., Φατσής (71’ Καπλανάι), Φώτου Χ., Μαυροζούμης, Μακρής, Μπιμπάι (71’ Ψύλλος), Παπατζίκος (63’ Γοργομάτης)
Βυζάντιο Ν. Πύργου (Ζουπανιώτης): Αλεξίου, Κυπραίος (52’ Ζουπανιώτης Σ.), Μουσέτης, Αρσενόπουλος, Ζουπανιώτης Δ., Μπραχιματάι, Σταματόπουλος (69’ Αλμπάνης), Κομποθανάσης, Ρούσεβ, Φενερίδης (57’ Χουβαρδάς Π.Β.), Μεργκεγκάι
Διαιτητής: Γιάννης Μπούρικας Βοηθοί: Ηλ. Τσάλα – Δ. Παυλάτος