Δευτέρα, 7 Νοεμβρίου 2016

Ταξιάρχης – Αρτεμησιακός 3-1: … «καθάρισε» ο Καραβάς

Με σκορ 3-1 οι Α.Ε. Ταξιάρχη επιβλήθηκε σήμερα του Αρτεμησιακού για το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας σ’ ένα παιχνίδι που όλα κρίθηκαν στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο της Αιδηψού, λόγω τιμωρίας από πέρσι της έδρας του Ταξιάρχη και μ’ αυτή τους τη νίκη οι γηπεδούχοι σκαρφαλώνουν κι’ άλλο βαθμολογικά δικαιολογώντας πλήρως την πολύ καλή εικόνα που δείχνουν ως ομάδα απ’ την αρχή του πρωταθλήματος.

Αναμφίβολα MVP του αγώνα είναι ο επιθετικός της ομάδας του Ταξιάρχη Σταύρος Καραβάς που πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του και την οδήγησε σ’ αυτή την πολύ σημαντική νίκη.
Στο πρώτο μέρος ο Ταξιάρχη κατάφερε να προηγηθεί αρκετά γρήγορα, μόλις στο 8’ λεπτό. Εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι πίεσαν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και συνέχισαν να πιέζουν προσπαθώντας να πετύχουν κάτι καλύτερο. Όμως ο αρχηγός των γηπεδούχων είχε άλλη γνώμη και με δύο προσωπικά του γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου «καθάρισε» το ματς.
Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε με αποτέλεσμα να μην σημειωθούν αξιοσημείωτες φάσεις μπροστά απ’ τις δύο εστίες.
Φάσεις και γκολ
1’ Δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή του Καρακάξη, ο Μουρίδης έδιωξε σε κόρνερ
7’ Ο Τσαμούρογλου πλασάρει σχεδόν εξ’ επαφής, όμως ο Παναγιωτόπουλος καταφέρνει να διώξει
8’ 1-0 ΓΚΟΛ για τον Ταξιάρχη: Ο Καραβάς με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω απ’ την περιοχή ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους
22’ Διπλή ευκαιρία για τον Ταξιάρχη με πλασέ των Καραβά και Τσαμούρογλου τελικά έδιωξε ο Μαχός πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή
24’ 1-1 ΓΚΟΛ για τον Αρτεμησιακό: Ο Καρακάξης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και από πλάγια θέση κατάφερε να ισοφαρίσει
26’ Ο Γαβριήλ σουτάρει η μπάλα μετά από κόντρες στρώνεται στον Καρακάξη αυτός επιχείρησε να πλασάρει όμως η μπάλα πέρασε άουτ
38’ Άουτ η μπάλα μετά από κεφαλιά του Καραβά
40’ Άουτ η μπάλα μετά από σουτ του Αφένδρα για τον Αρτεμησιακό
42’ 2-1 ΓΚΟΛ για τον Ταξιάρχη: Ο Καραβάς με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή δίνει προβάδισμα για τους γηπεδούχους
44’ Σουτ από τον Τσαμούρογλου μπλόκαρε ο Παναγιωτόπουλος
45’ 3-1 ΓΚΟΛ για τον Ταξιάρχη: Ο Καραβάς με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ
55’ Άουτ η μπάλα έπειτα από κεφαλιά του Καπόλου για τον Ταξιάρχη
69’ Ο Αφένδρας εκτελεί φάουλ για τον Αρταμησιακό με τη μπάλα να καταλήγει άουτ
90’ + 1’ Αποβάλλεται για τον Ταξιάρχη με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Δημητράκης
Διαιτητής: Παπαποστόλου Βοηθοί: Τσάφος – Κυριάκης
Α.Ε. Ταξιάρχη: Μουρίδης, Παραντές, Δημητράκης, Καπόλος, Λυσσέας (77’ Μπαλαμούτης), Δέσπους Δ., Γκαμίλης, Δαρζέντας, Καραβάς, Δέσπους Χ., Τσαμούρογλου (88’ Κόχυλας)

Αρτεμησιακός: Παναγιωτόπουλος, Γίτσας (46’ Κοντζιάς), Μαχός, Παπαδόπουλος, Διαμαντής, Αφένδρας, Σταματάκης, Μεταξιώτης (62’ Μιχαήλ), Στραφιώτης, Γαβριήλ (69’ Θεοδώρου), Καρακάξης