Δευτέρα, 7 Νοεμβρίου 2016

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Α.Ε. Ιστιαίας 1-0: Ψυχρολουσία στο …και ένα για την Ένωση

Ψυχρολουσία σήμερα για την Α.Ε. Ιστιαίας στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής αφού ηττήθηκε με 1-0 στη Νεοκαισάρεια, όπου αντιμετώπισε τον τοπικό Αχιλλέα με ένα γκολ που σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό τον καθυστερήσεων του αγώνα. Έτσι για μια ακόμη φορά οι βορειοευβοιώτες δεν κατάφεραν να γευτούν τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μίκι Τσίρκοβιτς, αν και αντιμετώπιζε προβλήματα απουσιών παρατάχθηκε καλά διαβασμένη στο γήπεδο απέναντι σε έναν αντίπαλο με χρόνια εμπειρίας στην κατηγορία. Κυρίως στο πρώτο ημίωρο του αγώνα η Ένωση υπερείχε κατά πολύ των γηπεδούχων και σημείωσε αξιόλογες φάσεις μπροστά απ’ την εστία των γηπεδούχων.
Μάλιστα οι βορειοευβοείς σκόραραν περίπου στο 30’ με τον Πανάκη, ένα κανονικό γκολ που όμως ακυρώθηκε από τον Διαιτητή, ο οποίος …είδε… χέρι στην εν’ λόγω φάση.
Το γκολ της νίκης για την ομάδα της Ανθούλας Σαββίδου ήρθε κυριολεκτικά στο …και ένα με τον Ηλία Μανίκα να χρίζεται σκόρερ και να χαρίζει τους τρείς βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.
Αναμφίβολα ένα άδικο αποτέλεσμα όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, για την Ένωση, ή οποία την ερχόμενη εβδομάδα θα αντιμετωπίσει στο Βόλο τη Νίκη για τη δεύτερη αγωνιστική του κυπέλλου της Γ’ Εθνικής.
Φάσεις και γκολ
10’ Ανέστης και Αλεξίου παίζουν το ένα-δύο από το κέντρο του γηπέδου έως την μεγάλη περιοχή του Αχιλλέα με τελικό αποδέκτη τον Αλεξίου να σουτάρει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Σαρρη.
25′ Φάουλ του Μπιμπάι, κεφαλιά του Στεργίου, έδιωξε με δυσκολία ο Σαρρής σε κόρνερ.
31′ Ο Νάκας εκτελεί φάουλ, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί «παραθυράκι» του Μάλτζάρη.
.54′ Σουτ του Νάκα, η μπάλα πέρασε άουτ.
55′ Άουτ η μπάλα έπειτα από σου του Αλεξίου για την Ιστιαία.
58′ Γυριστό σουτ του Μανίκα, έδιωξε σε κόρνερ ο Πουταχίδης.
60′ Διπλή επέμβαση του Σαρρή σε σουτ των Αλεξίου και Θόρια.
69′ Κόρνερ του Νάκα, κεφαλιά ο Μανίκας, η μπάλα έφυγε άουτ.
85′ Σουτ του Μπουλγκουρίδη, μπλόκαρε ο Σαρρής.
90′ 1-0 ΓΚΟΛ για τον Αχιλλέα: Ο Νάκας από αριστερά έβγαλε τη μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Λαζαρίδης πρόλαβε να κάνει το γύρισμα και να δώσει έτοιμο γκολ στο Μανίκα, ο οποίος πλάσαρε από κοντά και διαμόρφωσε το τελικό 1-0.
90′ + 4′ Αποβολή του Νικολέτου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Αχιλλεάς Νεοκαισάρειας (Ανθούλα Σαββίδου): Σαρρής, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Ηλιάδης, Παπαδόπουλος, Πετρουζέλης, Καμπερίδης (81′ Κουνδής), Ζώβληκας (45′ Βούλγαρης), Παγωνίδης (90′ + Δαδάκος), Νάκας, Μανίκας
Α.Ε. Ιστιαίας (Μίκι Τσίρκοβιτς): Μάλτζαρης,Τόουρφε (52′ Χ. Ανέστης), Τσαούσης, Λαμπρόπουλος, Πανάκης, Πουταχίδης, Στεργίου Α., Ι. Μπιμπάι (32′ λ.τ. Μπουλγκουρίδης), Β. Ανέστης (59′ Θόρια), Νικολέτος, Αλεξίου.

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών) Βοηθοί: Φωλτάκας (Γρεβενών) – Μωυσιάδης (Γρεβενών)