Δευτέρα, 24 Οκτωβρίου 2016

Τελεθριακός – Μαλεσίνα 80-79: Συνεχίζει το αήττητο σερί του ο Τελεθριακός (photo)

Σε ένα ματς που τίποτα στην αρχή του δεν προμήνυε στο «χιτσκοκικό» του φινάλε ο Τελεθριακός σήμερα πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ επικρατώντας στο Κλειστό της Ιστιαίας 80-79 της Αναγέννησης Μαλεσίνα. Έτσι η βορειευβοιώτες κατέχουν το αήττητο στο πρωτάθλημα από την αρχή τους πραγματοποιώντας ένα πολύ δυναμικό και ελπιδοφόρο ξεκίνημα.

Στις δύο πρώτες περιόδους οι παίκτες του Ανέστη Δαδίτσιου μπήκαν φουριόζοι καταφέρνοντας να εκτινάξουν τη διαφορά ακόμη και στο +17, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο τελείωσε με τον Τελεθριακό να είναι μπροστά στο σκορ με 15 πόντους (45-30) δείχνοντας πως είχε ένα εύκολο απόγευμα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως με ασφυκτικό πρεσάρισμα οι παίκτες της Μαλεσίνας κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και να πλησιάσουν στο -6, όμως οι Τελεθριακός ανέκαμψε και πήρε ξανά διψήφιο νούμερο στη διαφορά. Μία διαφορά που οι γηπεδούχοι συνέχισαν να συντηρούν μέχρι και τα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Όμως εκεί οι Μαλεσίνα προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή και μισό λεπτό περίπου πριν τη λήξη του αγώνα κατάφερε να μειώσει στο τρίποντο 78-85. Μία τελικά άστοχη επιλογή σε σουτ τριών πόντων από τον Συριστρατίδη και ένα φάουλ που έγινε στο «βαρύ πυροβολικό» των Βορειοευβοιωτών, τον Μητρόπουλο, ο οποίος πέτυχε και τις δύο βολές έδειξαν πως η «ζυγαριά» έγερνε πλέον υπέρ του Τελεθριακού.
Η διαφορά βέβαια έφτασε στο ένα πόντο ακριβώς ένα δευτερόλεπτο πριν το σφύριγμα της λήξης, όμως καθοριστικής σημασίας ήταν το γεγονός, ότι ο Τελεθριακός πήρε την κατοχή μπάλας, μετά από αντιαθλητικό φάουλ που έκαναν οι φιλοξενούμενοι στον Παπαθανασίου (αστόχησε στις βολές) για να σταματήσουν το χρονόμετρο.
Έτσι οι βορειοευβοιώτες πήραν το τρίτο σερί ροζ φίλο αγώνα στο πρωτάθλημα.
Κορυφαίοι για τον Τελεθριακό ήταν οι Μητρόπουλος με 30 πόντους με τρία τρίποντα, Ιωακείμ 14 πόντους με δύο τρίποντα και Τριανταφύλλου με 11 πόντους. Από τη Μαλεσίνα ξεχώρισαν οι, Συριστρατίδης με 23 πόντους με δύο τρίποντα, Παπαδημητρίου 17 πόντους με ένα τρίποντο και Γάτος 13 πόντους με τρία τρίποντα.
Δεκάλεπτα: 22-15, 23-15, 18-23, 17-26
Διαιτητές: Τσάλας – Μασλαντζίδης
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μέτα 3 (1), Ρουμελιώτης Θ. 7, Χαντζής, Παπαθανασίου 7 (1), Ρουμελιώτης Α. , Ιωακείμ 14 (2), Μιχαηλίδης, Μητρόπουλος 30 (3), Κουμπές 4, Δήμου 2, Φακίτσας 2, Τριανταφύλλου 11.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΛΕΣΙΝΑΣ (Θάνος):  Κατσαγάνης 8, Κανακάρης 5 (1), Γάτος 13 (3), Παπαδημητρίου 17 (1), Ψωρομίτας 4, Συριστατίδης 23 (2), Τούντας 3 (1), Ανθόπουλος 6, Φιλιππόπουλος.