Κυριακή, 9 Οκτωβρίου 2016

Τελεθριακός – Μάκαρος 79-71: Πρεμιέρα με ροζ φύλλο αγώνα ο Τελεθριακός

Νικηφόρα πρεμιέρα, παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν πραγματοποίησε σήμερα στο κλειστό της Ιστιαίας ο Τελεθριακός κερδίζοντας με 79-71 τον Μάκαρο Άμφισσας στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό σε θέαμα, αφήνοντας ικανοποιημένο το μπασκετικό κόσμο της περιοχής που βρέθηκε στης εξέδρες του Κλειστού της Ιστιαίας. Αν και αρχικά αιφνιδιάστηκε ο Τελεθριακός στην πρώτη περίοδο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους (9-20) κατάφερε γρήγορα να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Με ηγετική φυσιογνωμία τον Μητρόπουλο μείωσε τη διαφορά και από τα μέσα της δεύτερης περιόδου με τρίποντες «βόμβες» δικές του αλλά και με τέσσερις συνεχόμενους αιφνιδιασμούς κατάφερε να πάρει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, να περάσει μπροστά στο σκορ και να τελειώσει το ημίχρονο με κεφάλι στο σκορ. 49-43.
Στην τρίτη περίοδο, όπου εκτός από τον Μητρόπουλο φάνηκε και η ηγετική φυσιογνωμία του play maker Θοδωρή Ρουμελιώτη κατάφερε να κρατήσει και να αυξήσει την υπέρ του διαφορά τελειώνοντας με προβάδισμα 9 πόντων (66-57).
Στα τελευταία λεπτά της τελευταίας περιόδου ο Μάκαρος με τρίποντο του Χατζηστάμου μείωσε στους τρείς πόντους, όμως γρήγορα ήρθε η απάντηση έξω από τα 6 και 75 από τον Θοδωρή Ρουμελιώτη. Ένα τρίποντο καθοριστικό όπου ουσιαστικά «κλείδωσε» το ματς για τον Τελεθριακό, που πήρε τελικά τη νίκη με 79-71.
Κορυφαίοι για του Βορειευβοιώτες ήταν οι Θοδωρής Ρουμελιώτης με 20 πόντους και τρία τρίποντα, Μητρόπουλος με 19 και τέσσερα τρίποντα, Τριανταφύλλου 15 και Ιωακείμ με 11 πόντου και ένα τρίποντο. Από τον Μάκαρο ξεχώρισαν οι Νασάκης με 21 πόντους και ένα τρίποντο, Χατζηστάμου με 25 και τρία τρίποντα και Αμπλάς με 12 και ένα τρίποντο.
Δεκάλεπτα: 18-24, 31-19, 17-14, 13-14
Τελεθριακός (Δαδίτσιος): Μέτα, Ρουμελιώτης Θ. 20 (3), Χατζής, Παπαθανασίου 7 (1), Μητρόπουλος 19 (4), Ιωακείμ 11 (1), Μιχαηλίδης 1, Τσιτούμης, Κουμπές 2, Δήμου, Φακίτσας 4, Τριανταφύλλου 15.
 Μάκαρος Άμφισσας (Παπούλιας): Νασάκης 21 (1), Φουσέκης, Τσικνής, Αμπλάς 12 (1), Χατζηστάμου 25 (3), Τσιγούρης 2, Μουντζούρης 4, Κρικέλας 2, Μαντζίνος 5 (1)

Διαιτητές: Κάλφα – Βαρσαμάς