Κυριακή, 16 Οκτωβρίου 2016

Γ.Σ. Αυλίδας – Τελεθριακός 59-63: Με ηγέτη τον Μητρόπουλο νικηφόρο πέρασμα απ’ την Αυλίδα

Από μια δύσκολη παραδοσιακά έδρα πέρασε χθες νικηφόρα ο Τελεθρικός. Οι βορειοευβοείς επικράτησαν μέσα στη Αυλίδα του Γ.Σ. Αυλίδας με σκορ 59-63 κατακτώντας τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, αρκετά αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να μην βρίσκονται σε καλή μέρα επιθετικά και καμία ουσιαστικά να μην καταφέρνει να επιβάλει το ρυθμό της, με την εμπειρία όμως αρκετών παικτών του Τελεθριακού να αποδεικνύεται πολύτιμη και να είναι σημαντικός παράγοντας της νίκης της ομάδας.
Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Τελεθριακού παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ ακόμη και με 15 πόντους. Στο τέταρτο όμως και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μάζεψαν στο σκορ κάνοντας το παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι. Τελικό όμως δύο εύστοχες βολές από τον Παπαθανασίου ήταν αυτές που έγειραν την πλάστιγκα υπέρ των Βορειοευβοέων.
Ηγετική φυσιογνωμία, αυτός που ουσιαστικά πήρε την ομάδα από το χέρι και την οδήγησε στη νίκη, για τον Τελεθριακό ήταν ο Μητρόπουλος, ο οποίος πέτυχε συνολικά 28 πόντους με τέσσερα τρίποντα και όπου χρειάστηκε μέσα στο παιχνίδι έπαιρνε την ομάδα στις πλάτες του.
Δεκάλεπτα: 17-15, 8-12, 13-22, 21-14
Διαιτητές: Μαμασούκα – Χουγιάζος
Γ.Σ.Αυλίδας (Τομαράς-Φραγκούλης): Γκολιάς 2, Αλεξάνδρου 6 (2), Κατσούλας 17 (2), Αγγελής 6 (1), Κωνσταντόπουλος 2, Σολδάτος 15 (1), Σαμουρέλης 11, Σέφκας, Αχματιώτης, Τζεβελέκος, Βασιλείου.
Τελεθριακός (Δαδίτσιος): Ρουμελιώτης Θ.7, Μητρόπουλος 28 (4), Παπαθανασίου 4, Ιωακείμ 8 (1), Μιχαηλίδης 2, Κουμπές 2, Τριανταφύλλου 12, Μέτα, Ρουμελιώτης Αν., Δήμου, Φακίτσας.