Κυριακή, 2 Οκτωβρίου 2016

Ευβοϊκός Γουβών – Δόξα Προκοπίου 4-0 …δύο στα δύο με σκορ θριάμβου για τον Ευβοϊκό

Με το ευρύ 4-0 ο Ευβοϊκός Γουβών επικράτησε σήμερα της Δόξας Προκοπίου για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας Εύβοιας, έτσι η ομάδα του Δήμου Τσελίκα πραγματοποιεί δυναμικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορία, κάνοντας το δύο στα δύο στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Το σημερινό παιχνίδι στο γήπεδο των Γουβών τα είχε όλα τέσσερα γκολ, τρία πέναλτι, το ένα χαμένο από πλευράς των φιλοξενούμενων, μια αποβολή και όλα εκείνα τα στοιχεία ενός πραγματικού ντέρμπι αντάξιο της ιστορίας και των δύο ομάδων.
Στο πρώτο μέρος η Δόξα μπήκε ποιο δυνατά και στο πρώτο 25λεπτο περίπου κινούταν αρκετά ποιο επικίνδυνα προς την εστία του Μαυρούτσικου. Οι Γούβες όμως κατάφεραν σταδιακά να ισορροπήσουν την κατάσταση και με επελάσεις κυρίως από τα αριστερά με τον Αγγελόπουλο, αλλά και κατά μέτωπο από το Νίκο Σελίμη έφταναν κι αυτοί με αξιώσεις κοντά στα καρέ της Δόξας. Το γκολ που επιτεύχθηκε στο 29’ με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Σελίμη έδωσε εκτός από προβάδισμα και αέρα ψυχολογίας στους γηπεδούχους, κάτι που έγινε εμφανέστερο στο δεύτερο μέρος.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ευβοϊκός έχοντας και τον «αέρα» του ότι ήταν μπροστά στο σκορ επικράτησε καθ’ ολοκληρίαν των «Μαυραετών» του Προκοπίου, οι οποίοι είχαν και δοκάρι, ενώ το σκορ ήταν 1-0 αλλά και ένα χαμένο πέναλτι από τον αρχηγό Γιάννη Κουτσουφλάκη, στο 2-0, έτσι σπατάλησαν τις ευκαιρίες, όπου θα μπορούσαν να έχουν ξαναμπεί στο παιχνίδι. Αυτό σε συνδυασμό, ότι από το 77’ οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Κανελλόπουλου, αλλά και την, όπως προαναφέρθηκε κατά μήκος και πλάτος του γηπέδου πρωτοκαθεδρία του Ευβοϊκού έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ’ των γηπεδούχων, όπου σε δύο ακόμη επικίνδυνες επελάσεις τους στην εστία των φιλοξενούμενων κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι και τις δύο φορές και έτσι να φτάσουν το σκορ σε επίπεδα θριάμβου.

Να σημειωθεί επίσης, πως η ομάδα του Ευβοϊκού, σε σχέση με το επώδυνο γι’ αυτή παιχνίδι κυπέλλου με τη Σκεπαστή, παρουσιάστηκε, πολύ ποιο βελτιωμένη ανασταλτικά, με αποτέλεσμα να έχει κλείσει καλά τους χώρους, όπου παίκτες της Δόξας, όπως ο Γιάννης Κουτσουφλάκης και ο Ασαμόα θα μπορούσαν να γίνουν αρκετά επικίνδυνοι.
Φάσεις και γκολ
14’ Σουτ από τον Ασαμόα έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί των Γουβών.
19’ Δυνατό σουτ από τον Γιάννη Κουτσουφλάκη έδιωξε με διπλή προσπάθεια ο Μαυρούτσικος
29’ 1-0 ΓΚΟΛ για τον Ευβοϊκό: Ο Νίκος Σελίμης κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο και με υποδειγματική εκτέλεση, ανοίγοντας το τείχος ο Δημήτρης Σελίμης άνοιξε το σκορ για τον Ευβοϊκό.
48’ Ο Τζαφεράι σουτάρει για τον Ευβοϊκό, όμως ο Αλατζάς καταφέρνει να μπλοκάρει.
54’ Ο Νίκος Σελίμης εκτελεί κόρνερ, ο Κομποθανάσης πηδάει παίρνει μια κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
60’ Σουτ του Νίκου Σελίμη για τον Ευβοϊκό η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το κάθετο δοκάρι της εστίας της Δόξας.
66’ Δυνατό σουτ από τον Ανέστη Ανδρέου για τη Δόξα η μπάλα τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ευβοϊκού
67’ Άουτ η μπάλα σε σουτ του Ιωσήφ για τους γηπεδούχους.
77’ Η Δόξα μένει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κανελλόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι.
79’ 2-0 ΓΚΟΛ για τον Ευβοϊκό: Ο Αγγελόπουλος μπαίνει στην περιοχή και με ωραίο πλασέ διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων.
81’ Ο Λεοντής κέρδισε πέναλτι για την Δόξα. Ο Γιάννης Κουτσουφλάκης αναλαμβάνει την εκτέλεση, όμως στέλνει τη μπάλα άουτ.
84’ 3-0 ΓΚΟΛ για τον Ευβοϊκό: Ο Δημήτρης Σελίμης κερδίζει πέναλτι, σε ανατροπή του στην περιοχή για τον Ευβοϊκό το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ιωσήφ.
90+3’ ΓΚΟΛ για τον Ευβοϊκό: Ο Ιωσήφ ανατρέπεται στην περιοχή, ο διαιτητής καταλογίζει την εσχάτη των ποινών, την εκτέλεση της οποίας ανέλαβε ο Τζαφεράι διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.
Συνθέσεις
Ευβοϊκός Γουβών (Δήμος Τσελίκας): Μαυρούτσικος, Λιαποδημήτρης, Τζαφεράι, Σελίμης Δ., Κομποθανάσης, Μαργέτης, Καλιβάτσι, Σελίμης Ν. (89’ Αυγέρης), Στραφιώτης (84’ Αξενός), Αγγελόπουλος, Λεκοσιώτης (53’ Ιωσήφ)
Δόξα Προκοπίου (Γιώργος Κουτσουφλάκης): Αλατζάς, Μορφούλης Γ. (74’ Σταμούλος), Κουρκουλιώτης, Τσιπτσής, Ανδρέου Α., Κανελλόπουλος, Δημάκος (48’ Μορφούλης Αθ.), Λεοντής, Κουτσουφλάκης, Ασαμόα, Ανδρέου Σ. (48’ Καλάης)

Διαιτητής: Κώστας Γκάτσος Βοηθοί: Νίκος Χατζηκαμαγιάννης – Βασίλης Σοφίου