Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2016

Αιδηψός – Ταξιάρχης 3-1: Νίκη με αέρα πρωτοπόρου για την Αιδηψό (Photos)

Με σκορ 3-1 επικράτησε σήμερα η Αιδηψός του Ταξιάρχη για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Έτσι η ομάδα της Λουτρόπολης εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα στο βαθμολογικό πίνακα και είναι ίσως το επικρατέστερο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Αν και στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η ομάδα του Ταξιάρχη προσπάθησε να απειλήσει, γηπεδούχοι πήραν γρήγορα τα ηνία του αγώνα, προηγήθηκαν μέσα στο πρώτο τέταρτο και δημιούργησαν αξιοσημείωτες φάσεις μπροστά από την εστία του Μουρίδη.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους όμως ο Ταξιάρχης αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και ισοφάρισε μέσα στο πρώτο πεντάλεπτο. Η αρχική παγωμάρα της ισοφάρισης ξεπεράστηκε όμως γρήγορα από τους παίκτες του Γιώργου Δημητρίου, όπου πιέζοντας αρκετά την άμυνα των φιλοξενούμενων κατάφεραν σύντομα να πετύχουν άλλα δύο τέρματα και να «κλειδώσουν» τη νίκη.
Φάσεις και γκολ
2’ Σουτ του Κυριάκου Δημητράκη για τον Ταξιάρχη η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το κάθετο δοκάρι της εστίας της Αιδηψού
14’ Σουτ του Ψύλλου έξω απ’ την περιοχή, ο Μουρίδης κατάφερε να μπλοκάρει
15’ 1-0 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Νίκος Αναγνώστου έβγαλε πολύ ωραία κάθετη πάσα στην περιοχή για τον Ψύλλο και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
31’ Δυνατό σουτ του Αθανασίου έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ταξιάρχη
40’ Δύο απανωτά σου από τον Γιάννη Βασιλείου μέσα από την περιοχή, τελικά οι αμυντικοί του Ταξιάρχη κατάφεραν να διώξουν σε κόρνερ
41’ Ο Γιάννης Βασιλείου πήρε κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, όμως οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έδιωξαν και πάλι
45’ Σουτ από τον Τσαμούρογλου για τον Ταξιάρχη, ο Μυλωνάς κατάφερε να διώξει
48’ 1-1 ΓΚΟΛ για τον Ταξιάρχη: Ο Παραντές εκτέλεσε φάουλ, ο Καπόλος έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ισοφάρισε
55’ Δυνατό σουτ έξω από την περιοχή από τον Νίκο Αναγνώστου, ο Μουρίδης έδιωξε σε κόρνερ
60’ 2-1 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Γιάννης Βασιλείου εκτέλεσε φάουλ, ο Γιώργος Βασιλείου τρύπωσε ανάμεσα από τους αμυντικούς του Ταξιάρχη και με κεφαλιά έδωσε ξανά προβάδισμα στην Αιδηψό
64’ 3-1 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Αντριάνο Μπιμπάι με δυνατό συρτό σουτ μέσα απ’ την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-1
76’ Σουτ από τον Γιώργο Βασιλείου, η μπάλα πήρε φάλτσα και πέρασε δίπλα απ’ το δεξί «γάμα» της εστίας του Μουρίδη.
82’ Πολύ καλή δυνατή εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Δαρζέντα για τον Ταξιάρχη, ο Μυλωνάς έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ
84’ Δυνατό σουτ από το Νίκο Αναγνώστου μέσα απ’ την περιοχή, ο Μουρίδης κατάφερε να διώξει
Διαιτητής: Χ. Κούκουρα Βοηθοί: Λιαγκάκης – Ρουμελιώτης
Α.Ο. Αιδηψός (Δημητρίου): Μυλωνάς, Βασιλείου Γιώρ., Βασιλείου Ι., Τριανταφύλλου, Αναγνώστου Μ., Φατσής, Μπιμπάι, Αθανασίου (82’ Καπλανάι), Ψύλλος (82’ Μακρής), Αναγνώστου Ν., Γοργομάτης (70’ Φώτου Χ.)

Α.Ε. Ταξιάρχη (Μισιρλής): Μουρίδης, Παραντές, Κριάρης (63’ Σταματονικολός Ι.), Καπόλος, Μπαλαμούτης, Λυσσέας, Γκαμίλης, Δαρζέντας Δ., Δημητράκης, Κόχυλας (63’ Καραβάς), Τσαμούρογλου (85’ Σταματονικολός Α.)