Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2016

Α.Ο. Ωρεών – Α.Ο Σκεπαστής 1-3: Νικηφόρο πέρασμα απ’ τους Ωρεούς (photos)

Νικηφόρα πέρασε σήμερα το απόγευμα από το γήπεδο του Νέου Πύργου ο Α.Ο. Σκεπαστής επικρατώντας με 3-1 του Α.Ο. Ωρεών για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας Εύβοιας. Έτσι η ομάδα του Βαγγέλη Μπεκάκου συνεχίζει να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όπου φιγουράρουν ο Α.Ο. Αιδηψός και ο Ευβοϊκός Γουβών.

Στο πρώτο ημίχρονο αν και η Σκεπαστή ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί οι Ωρεοί ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και είχαν και την κατοχή της μπάλας, όμως υστερούσαν στα τελειώματα των φάσεων.
Στο δεύτερο μέρος η εικόνα άλλαξε και οι παίκτες του Βαγγέλη Μπεκάκου άρχισαν να παίρνουν περισσότερες πρωτοβουλίες και να ελέγχουν το παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων κυρίως στις στημένες φάσεις πέτυχαν άλλα δύο τέρματα και έτσι κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Οι Ωρεοί που και αυτοί δημιούργησαν φάσεις κατάφεραν να σκοράρουν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από το Μούστο. Επίσης να αναφέρουμε ότι κατά διάρκεια του αγώνα απ’ την πλευρά των γηπεδούχων εκφράστηκαν παράπονα για κάποια σφυρίγματα του διαιτητή Βαλάντη Βρακά.
Φάσεις και Γκολ
3’ Κεφαλιά από τον Καψάλα έδιωξε σε κόρνερ ο Μαυρούτσικος
11’ Σουτ από τον Παριανό βρήκε στα σώματα των αμυντικών της Σκεπαστής και βγήκε σε κόρνερ
17’ 0-1 ΓΚΟΛ για τη Σκεπαστή: Ο Ντέντης βγάζει παράλληλη πάσα στην περιοχή και από κοντά ο Γερογιάννης δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει τη μπάλα στα δύχτια.
51’ Ο Σταματονικολός έβγαλε πάσα στην περιοχή για τον Αναγνωστάκη αυτός πλάσαρε σχεδόν εξ’ επαφής, όμως ο Μπαρμπούνης κατάφερε να μπλοκάρει.
55’ Ο Ζουζουλής σουτάρει, όμως ο Μαυρούτσικος καταφέρνει να διώξει.
58’ 0-2 ΓΚΟΛ για τη Σκεπαστή: Ο Γεωργίου για τη Σκεπαστή εκτέλεσε κόρνερ, ο Ι.Β. Θαλασσινός πήρε κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των Ωρεών και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
64’ Δυνατό διαγώνιο σουτ από τον Γερογιάννη ο Μαυρούτσικος έδιωξε σε κόρνερ.
65’ 0-3 ΓΚΟΛ για τη Σκεπαστή: Ο Ζουζουλής εκτέλεσε κόρνερ, πάλι σχεδόν ξεμαρκάριστος πήδησε ο Ι.Β. Θαλασσινός μέσα στην άμυνα των Ωρεών και με κεφαλιά έστειλε και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα.
66’ 1-3 ΓΚΟΛ για τους Ωρεούς: Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε χέρι αμυντικού των Ωρεών το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μούστος.
79’ Σουτ από το Μούστο έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Μπαρμπούνης.
89’ Δυνατό σουτ από τον Ι.Β. Θαλασσινός η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μαυρούτσικου.
Συνθέσεις
Α.Ο. Ωρεών (Κώστας Ζυγογιάννης): Μαυρούτσικος, Καρατσόλιας, Σταματονικολός, Γιουκάι, Ματζώρος, Καραπάνος, Μούστος, Ρεσούλης, Παριανός, Μπλέτσας (46’ Αναγνωστάκης), Χατζής (65’ Φαράντος).
Α.Ο. Σκεπαστής (Βαγγέλης Μπακάκος): Μπαρμπούνης, Θαλασσινός Ι.Θ. (24’ Κατσικόγιαννης), Γεωργίου, Καλίτσης, Τσούπρος, Αγιασοφίτης, Ντέντης, Θαλασσινός Ι.Β., Καψάλας, Γερογιάννης (75’ Ξυράφης), Ζουζουλής (90+1’ Γεωργατζής Ν.)

Διαιτητής: Βαλάντης Βρακάς Βοηθοί: Περικλής Δελχάς – Διονύσης Παυλάτος