Δευτέρα, 31 Οκτωβρίου 2016

Α.Ε. Ιστιαίας – Εθνικός Φιλιππιάδας 0-0 Λευκή ισοπαλία και …μετριότητα (photo & video)

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε σήμερα το ματς στο Δημοτικό Στάδιο Ιστιαίας ανάμεσα στην Α.Ε. Ιστιαίας και τον Εθνικό Φιλιππιάδας για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Ένα παιχνίδι μέτριο σε θέαμα και φάσεις και από τις δύο ομάδες.
Η Ιστιαία μετά από δύο θετικά αποτελέσματα – πρόκριση στο κύπελλο και ισοπαλία στο πρωτάθλημα μέσα στη Νίκη Βόλου – δεν έδειξε τον καλύτερο αγωνιστικό της εαυτό. Αν και έλεγχε στο μεγαλύτερο μέρος το ρυθμό του αγώνα, στο δημιουργικό κομμάτι και την ανάπτυξη δεν τα πήγε καλά.
Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη παρουσιάστηκαν σε όλο το παιχνίδι με καθαρά αμυντική διάταξη παίζοντας στα ¾ του γηπέδου και προσπαθώντας με αντεπιθέσεις να φτάσουν στην αντίπαλη εστία.
Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας ο τερματοφύλακας Βασίλης Μάλτζαρης, που όπου χρειάστηκε δήλωσε παρών και ο Χρήστος Ανέστης, όπου με την είσοδό του στον αγώνα περίπου στο ημίωρο η Ένωση ενισχύθηκε επιθετικά πιέζοντας περισσότερο την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στον αντίποδα, σε κακή μέρα βρέθηκε ο Δημήτρης Ηλιόπουλος, ενώ ο Μάικ Τόουρφε που χρησιμοποιήθηκε από τον Μίκι Τσίρκοβιτς στο δεξί άκρο της άμυνας, έδειξε ότι μετά τον τραυματισμό του είναι ακόμη ανέτοιμος.
Από τον Εθνικό Φιλιππιάδας ο παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Ιωάννου, όπου και επιθετικά ήταν αρκετά πιεστικός για την άμυνα της Ιστιαίας, αλλά και στο χώρο του κέντρου πραγματοποίησε αρκετά καλό παιχνίδι.
Μέτριο παιχνίδι, μέτρια όμως και η διαιτησία του τρικαλινού Δημήτρη Μίσσα, με λανθασμένα σφυρίγματα σε αρκετές περιπτώσεις και με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι που δεν δόθηκε σε χέρι αμυντικού των φιλοξενούμενων στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους, αλλά και για την κίτρινη κάρτα που δόθηκε στον Ηλιόπουλο για θέατρο.
Δυναμικό παρών έδωσε και σήμερα ο φίλαθλος κόσμος στην Ιστιαίας στο κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου της πόλης. Επίσης στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκε και παρακολούθησε το παιχνίδι ο Πρόεδρος της ΕΠΣ Εύβοιας Γιάννης Παπακωνσταντίνου, μαζί με το Γενικό Γραμματέα Γιώργο Πίσχινα και τους συμβούλους Νίκο Δαφνή, Γιώργο Αλαφάκη, Θωμά Αναγνωστάκη και Παναγιώτη Σταυρόπουλο.
Στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ο προπονητής της Ένωσης Μίκι Τσίρκοβιτς, πήρε την ευθύνη για την ισοπαλία και το «αντιποδόσφαιρο» όπως είπε χαρακτηριστικά που έπαιξε η ομάδα, ζητώντας παράλληλα συγνώμη απ’ τον κόσμο τονίζοντας, πως δεν δικαιώθηκε από κάποιες επιλογές και πως αυτό το ποδόσφαιρο δεν τον αντιπροσωπεύει ως προπονητή. Από την άλλη ο τεχνικό του Εθνικού Γιώργος Γιάννος, ανέφερε πως ο είναι αρκετά σημαντικός ο βαθμός που απέσπασε μέσα σε μια δύσκολη έδρα όπως η Ιστιαία. Ευχαρίστησε του βορειοευβοιείς για την φιλοξενία και επεσήμανε πως συνέχεια είναι δύσκολη, αφού πέφτουν δύο ομάδες και όλες θα δώσουν μάχη μέχρι τέλους για να μην βρεθούν στις δύο τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. (Δείτε παρακάτω αναλυτικά βίντεο με τις δηλώσεις των προπονητών).
Φάσεις
21’ Ο Ηλιόπουλος εκτελεί φάουλ, ο Αλεξίου πιάνει μια κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ
29’ Ο Ιωάννου εκτέλεσε φάουλ, όμως ο Μάλτζαρης έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ
31’ Σουτ μέσα απ’ την περιοχή του Βραχνού έδιωξαν οι αμυντικοί της Ένωσης σε κόρνερ
35’ Δυνατό μακρινό σουτ από τον Δαγκούλη η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τρανουλίδη
50’ Δυνατό μακρινό σουτ από τον Πανάκη, υποχρέωσε τον Τρανουλίδη να αποκρούσει σε κόρνερ
53’ Ο Αργύρης Στεργίου έβγαλε πάσα μέσα στην περιοχή για τον Χ. Ανέστη, ο τελευταίος επεχείρησε ένα σου όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
59’ ο Νικολέτος εκτέλεσε κόρνερ, ο Αλεξίου πήρε μια κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Εθνικού.
62’ Παράλληλη πάσα του Παπακίτσου μέσα στην περιοχή για τον Μπαλογιάννη, όμως πριν ο τελευταίος σουτάρει παρενέβη ο Νικολέτος και έδιωξε σε κόρνερ
62’ Σουτ του Τσουλιάδη, ο Μάλτζαρης έδιωξε σε κόρνερ
82’ Πλασέ μέσα απ’ την περιοχή του Μπότσαρη και πάλι ο Μάλτζαρης κατάφερε να διώξει
90+1’ Αποβολή για την Ιστιαία: Φάουλ του Κουμπή πάνω στον Ηλιόπουλο, όμως αντί για φάουλ ο διαιτητής έδειξε δεύτερη κίτρινη στον επιθετικό της Ιστιαίας για θέατρο.
Διαιτητής: Δημήτρης Μίσσας (Τρικάλων) Βοηθοί: Πέτρος Κοτούλας (Τρικάλων) – Μιχαήλ Μανασής (Τρικάλων)
Α.Ε. Ιστιαίας (Μίκι Τσίρκοβιτς): Μάλτζαρης, Τόουρφε (46’ Στεργίου Α.), Θόρια, Λαμπρόπουλος, Πανάκης, Πουταχίδης, Αλεξίου (67’ Γεροκωνσταντής Α.Ν.), Δαγκούλης, Ηλιόπουλος, Νικολέτος, Ανέστης Β. (33’ λ.τ. Ανέστης Χ.)
Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιώργος Γιάννος): Τρανουλίδης, Ντανάι, Μανιώτης, Δημουλάς, Μαλλάτος, Βραχνός, Παπακίτσος (79’ Μπότσαρης), Τσουλιάδης, Μπαλογιάννης (72’ Λούγκος), Ιωάννου (92’ Κορρέσι), Κουμπής