Σάββατο, 10 Σεπτεμβρίου 2016

Α.Ο. Αιδηψός – Ακράτητος Κεχριών 3-2: Πρόκριση για την Αιδηψό σε ένα ματς με χιτσκοκικό φινάλε

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου Εύβοιας πέρασε η Αιδηψός, όπου σήμερα κέρδισε στην έδρα της με 3-2 τον Ακράτητων Κεχριών και στην τριπλή ισοβαθμία που προέκυψε με Σκεπαστή, που πέρασε ως πρώτη και Ελληνικά η Αιδηψός υπερείχε των Ελληνικών έχοντας καλύτερη επίθεση με έξι τέρματα έναντι τεσσάρων.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν θα μπορούσαμε να πούμε «άνοστο» χωρίς ιδιαίτερες φάσεις εκατέρωθεν. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η εικόνα άλλαξε και κυρίως μετά το 70’ όπου μπήκαν και τα πέντε συνολικά γκολ του αγώνα, μετατρέποντάς τον έτσι σε παιχνίδι για γερά νεύρα στο τέλος. Να σημειώσουμε ότι η Αιδηψός αγωνιζόταν με ελλείψεις βασικών παικτών, ενώ για τον Ακράτητο στο 66’ βγήκε ο τερματοφύλακας του που δεν μπορούσε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού και τη θέση του κάτω απ’ τα γκολ ποστ πήρε ο Γιακουμάκης.
Φάσεις και γκολ
3’ Κεφαλιά του Γιάννη Βασιλείου για την Αιδηψό η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων
16’ Άουτ η μπάλα σε πλασέ μέσα απ’ την περιοχή του Αλεξίου για τον Ακράτητο.
46’ Δυνατό σουτ του Γοργομάτη έδιωξε σε κόρνερ ο Ανδρέου.
57’ Δυνατό σουτ από τον Χρήστο Φώτου η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ακράτητου.
70’ 0-1 ΓΚΟΛ για τον Ακράτητο: Ο Αλεξίου εκτέλεσε φάουλ και ο Δούκας με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
75’ 1-1 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Η Αιδηψός ισοφαρίζει με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Βασιλείου.
82’ Ακυρώνεται γκολ του Γιώργου Βασιλείου για την Αιδηψό, ο οποίος αρχικά προσπάθησε με το γόνατο να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα χωρίς ο Βοηθός διαιτητή Ρουμελιώτης να τον θεωρήσει σε αντικανονική θέση, ο τερματοφύλακας των Κεχριών έκανε ένα χλιαρό διώξιμο και ξανά ο Βασιλείου την έστειλε στα δίχτυα με τον βοηθό όμως προς έκπληξη όλων να σηκώνει τη σημαία και να τον υποδεικνύει σε αντικανονική θέση.
84’ 1-2 ΓΚΟΛ για τον Ακράτητο: Ο Αλεξίου με ψηλοκρεμαστό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
85’ 2-2 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Νίκος Αναγνώστου με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφαρίζει ξανά.
86’ 3-2 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο Αθανασίου σουτάρει ο Γιακουμάκης διώχνει προσωρινά η μπάλα στρώνεται στο Ζαχαράκη και αυτός από κοντά πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα των γηπεδούχων.
90’ Πλασέ του Αλεξίου σε κενή σχεδόν εστία η μπάλα πέρασε άουτ.
Συνθέσεις
Α.Ο. Αιδηψός (Δημητρίου): Μυλωνάς, Μπατσιώτος, Βασιλείου Ι. (82’ Σαμπάι), Αθανασίου, Βασιλείου Γ., Καπλανάι, Μαυροζούμης (72’ Ζαχαράκης), Φώτου Χ. (88’ Παπαντζίκος), Μπιμπάι, Αναγνώστου Ν., Γοργομάτης
Ακράτητος Κεχριών (Γερογιάννης): Ανδρέου (66’ Ζησίμου), Αχματσιώτης, Γιακουμάκης, Αγγελόπουλος Α., Παλιός, Κυριακού, Αγγελόπουλος Δ. (53΄ Κοντογιάννης), Καρατζούδης, Τριανταφύλλου (54’ Δούκας), Αλεξίου, Παρίσης
Διαιτητής: Βαγγέλης Σιμιτζής Βοηθοί: Παυλάτος - Ρουμελιώτης