Κυριακή, 4 Σεπτεμβρίου 2016

Ευβοϊκός Γουβών – Αρτεμησιακός 2-0: Στην επόμενη φάση του κυπέλλου ο Ευβοϊκός

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Εύβοιας βρίσκεται ο Ευβοϊκός Γουβών αφού για τη δεύτερη αγωνιστική του θεσμού νίκησε στην έδρα του τον Αρτεμησιακό με σκορ 2 – 0 πετυχαίνοντας τη δεύτερη σερί νίκη του. Για την επόμενη τελευταία αγωνιστική αυτής της φάσης αντιμετωπίζει την Ο.Π. Αιδηψού, η οποία επίσης με δύο νίκες έχει εξασφαλίσει ήδη και αυτή την πρόκριση.

Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα μέτριο παιχνίδι, με τις Γούβες στο πρώτο μέρος να πιέζουν περισσότερο και τον Αρτεμησιακό να έχει περισσότερο ρόλο αμυντικό και οι όποιες επιθετικές του προσπάθειες να βασίζονται στην εμπειρία του Βαγγέλη Γαβριήλ και στην εκρηκτικότητα του Νίκου Καρακάξη. Η πίεση της ομάδας του Δήμου Τσελίκα έφερε καρπούς μόλις στο 13’ λεπτό, όταν ο Δημήτρης Σελίμης επιχείρησε ένα σουτ, ο Πάρης Σούρλας παρενέβη για να διώξει όμως αντί γι’ αυτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας τους ανοίγοντας το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι τη μόνη καλή στιγμή που είχαν στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα σουτ του Ευσταθίου στο 39’ όπου η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Γουβών.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αρτεμησιακού προσπάθησε να πιέσει περισσότερο, όμως οι Γούβες ήταν αυτές που κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα και να κλειδώσουν τη νίκη, με δυνατό σουτ του Κώστα Αγγελόπουλου στο 54’. Οι γηπεδούχοι είχαν επίσης δύο ακόμη καλές στιγμές. Μία με σουτ του Καλυβάτσι στο 60’ όπου κατάφερε να διώξει ο Αλεξίου και μια κεφαλιά του Γιάγκου στο 78’ όπου η μπάλα πέρασε άουτ.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θανάσης Παπακυριάκος, με βοηθούς τους Αντρέα Μπακατσέλο και Βασίλη Σοφίου.
Ευβοϊκός Γουβών (Δήμος Τσελίκας): Μαυρούτσικος, Τζαφεράι, Μαργέτης, Βούλγαρης, Κομποθανάσης, Σελίμης Δ., Λιαποδημήτρης, Καλυβάτσι (64’ Γαβριήλ), Στραφιώτης (76’ Γιάγκος), Αγγελόπουλος, Σελίμης Ν. (56’ Κρυσταλόγιαννης

Αρτεμησιακός: Αλεξίου, Σούρλας, Μαχός, Διαμαντής, Σαντής Κ., Κοντζιάς (64’ Σαντής Ι.), Σταματάκης, Καρακάξης Ν., Βασιλικιώτης Η. (78’ Βούλγαρης), Γαβριήλ, Ευσταθίου (64’ Θεοδώρου)