Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2016

Α.Ε. Ιστιαίας – Ολυμπιακός Βόλου 1-2: Αδικεί το αποτέλεσμα την Ένωση (Photos)

Την ήττα με 1-2 γνώρισε σήμερα στο γήπεδο της Α.Ε. Ιστιαίας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου για τη δεύτερη αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Ένα αποτέλεσμα που πραγματικά αδικεί του «νεοφώτιστους» βορειοευβοιώτες, που θα μπορούσαν άνετα να έχουν αποσπάσει το βαθμό της ισοπαλίας αφού κοίταξε στα μάτια στο φαβορί του ομίλου Ολυμπιακό, κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα και να παίξει ένα σε γενικές γραμμές ισορροπημένο παιχνίδι, με αρκετά καλή αμυντική λειτουργία.

Γενική εικόνα του αγώνα
Το γρήγορο γκολ, μόλις στο τέταρτο λεπτό έδωσε σίγουρα άλλη ψυχολογία στο συγκρότημα του Θανάση Γουρνά, οι οποίοι πέραν του ότι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους Βολιώτες, δημιουργούσαν επιθέσεις με καλές προϋποθέσεις μπροστά από την εστία των ερυθρόλευκων. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο την άμυνα της Ένωσης, που όμως συνέχισε να λειτουργεί αποτελεσματικά, ενώ και ο τερματοφύλακας της ομάδας Θανάσης Δαμάσκος, στην πρώτη του συμμετοχή κάτω απ’ τα καρέ της Ιστιαίας στη Γ’ Εθνική ήταν παρών όποτε χρειάστηκε για να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Εκείνο πάντως που χρήζει πάντως ιδιαίτερης αναφορά ήταν τα πολλά αμφισβητούμενα σφυρίγματα του τρικαλινού ρέφερι Χρήστου Μανούρα.
Επίσης ιδιαίτερης αναφοράς χρήζει και το γεγονός, των καθυστερήσεων που έκαναν οι φιλοξενούμενοι μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος, αλλά και μπάλας που έπεσε μέσα στον αγωνιστικό χώρο απ’ την κερκίδα των φιλοξενούμενων και είχε ως αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού να υπάρξει μια μονόλεπτη περίπου διακοπή.
Στις εξέδρες τώρα του Δημοτικού Σταδίου της Ιστιαίας κυριολεκτικά δεν έπεφτε καρφίτσα, όχι μόνο απ’ τους πολυάριθμους φιλάθλους των γηπεδούχων που έδωσαν δυναμικά το παρών στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας, αλλά και από τους αρκετούς φιλάθλους των φιλοξενούμενων που ταξίδεψαν μέχρι την Ιστιαία για να βρεθούν δίπλα στην ομάδα τους.
Διαιτησία
Αν και στο πρώτο τέταρτο περίπου ο τρικαλινός Χρήστος Μανούρας έδειξε καλά δείγματα, στη συνέχεια πολλά ήταν τα αμφισβητούμενα σφυρίγματα, που ξεσήκωσαν έντονες αντιδράσεις, από τους ανθρώπους της Ένωσης και την εξέδρα. Με αποκορύφωμα τη φάση του δευτέρου γκολ του Ολυμπιακού, όπου το φάουλ με το οποίο έγινε η σέντρα στην περιοχή πιθανών δεν υπήρξε ποτέ, αλλά και ο Φλίγκος που πήρε την κεφαλιά και σκόραρε ελέγχεται αν ήταν σε κανονική θέση. Επίσης αρκετά αμφισβητούμενα φάουλ δόθηκαν υπέρ των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να έρχονται πιο τακτικά στην περιοχή του Δαμάσκου. Ενώ υπήρξαν και φάουλ που χωρίς αμφισβήτηση δόθηκαν ανάποδα. Χαρακτηριστική η περίπτωση στα μισά περίπου του δευτέρου μέρους, όπου παίκτης του Ολυμπιακού πλάκωσε κυριολεκτικά των Βασιλείου το φάουλ όμως δόθηκε υπέρ των ερυθρόλευκων. Επίσης τους ενδοιασμούς του και για το πρώτο τέρμα του Ολυμπιακού εξέφρασε ο προπονητής της Ένωσης Θανάσης Γουρνάς, που όπως θα δούμε και στις δηλώσεις του έχει την υπόνοια ότι στην προσπάθεια του ο Μπρίτο να πάρει την κεφαλιά έκανε επιθετικό φάουλ.
Φάσεις και γκολ
4’ 1-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Αρτάν Θόρια εκτελεί κόρνερ, ο Πανάκης πετάγεται στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού και με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
16’ Κεφαλιά του Αλεξίου για την Α.Ε. Ιστιαίας μπλόκαρε ο Κατσούλης
27’ Κεφαλιά του Δωματά για τον Ολυμπιακό ο Δαμάσκος διώχνει σωτήρια σε κόρνερ
34’ 1-1 ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό: Ο Σταύρου εκτελεί κόρνερ και με κεφαλιά στην πρώτη επαφή με την μπάλα, ο νεοεισελθών Γκουστάβο Μπρίτος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας.
45’ + 3’ Ο Οικονόμου σουτάρει και ο Δαμάσκος πέφτει στην κλειστή γωνία του και μπλοκάρει.
49’ Κεφαλιά του Κωστόπουλου έδιωξε ο Δαμάσκος σε κόρνερ.
55’ Δυνατό σουτ του Φλίγκου απ’ το ημικύκλιο της περιοχή η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Δαμάσκου.
60’ Πολύ καλή κεφαλιά του Αλεξίου για την Ιστιαία έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί του Βόλου.
62’ Δυνατή μακρινή ξαφνική σέντρα σουτ από τον Τόουρφε η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κατσούλη
69’ Ο Κωστόπουλος επιχείρησε κοντινή προβολή, όμως ο Δαμάσκος έδιωξε σε κόρνερ. Μια φάση που ελέγχεται για το αν ο παίκτης του Βόλου ήταν σε κανονική θέση η όχι.
74’ 1-2 Γκολ για τον Ολυμπιακό: Ο Μανάλης εκτελεί φάουλ και ο Φλίγκος από ελεγχόμενη για offside θέση με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
83’ Σέντρα μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού Βόλου, πριν προλάβει ο Χρήστος Ανέστης να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μπλόκαρε ο Κατσούλης.
Δηλώσεις προπονητών
Θανάσης Γουρνάς: Ο τεχνικός της Α.Ε. Ιστιαίας, επεσήμανε το γεγονός, ότι η διαιτησία δεν ήταν σε καλή μέρα. Ανέφερε πως έχει υπόνοιες για το πρώτο γκολ ως επιθετικό φάουλ, αλλά και offside του Φλίγκου στο δεύτερο. Θεώρησε πως η ομάδα άξιζε κάτι καλύτερο και σίγουρα να πάρει την ισοπαλία. Συνεχάρη τους παίκτες του «για την κατάθεση ψυχής» όπως είπε στο σημερινό παιχνίδι και τόνισε, ότι η ομάδα πολύ σύντομα, μετά το δύσκολο ξεκίνημα στα δύο πρώτα ματς θα βρει τα πατήματά της. Ακούστε παρακάτω αναλυτικά της δηλώσεις του…..
video

Παναγιώτης Τζαναβάρας: Ο προπονητής των φιλοξενούμενων, τόνισε, πως όλη την βδομάδα έλεγε στους παίκτες του ότι η Ιστιαία είναι μια πολύ καλή ομάδα, που σίγουρα θα τους δυσκολέψει. Θεώρησε ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα δεν στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο. Επίσης επεσήμανε, ότι μεταγραφή του Αργεντίνου Γκουστάβο Μπρίτος θα δώσει μεγάλη δύναμη στην ομάδα και τέλος ανέφερε πως η Α.Ε. Ιστιαίας είναι μια ομάδα η οποία θα έχει μια καλή εικόνα και παρουσία στο πρωτάθλημα… Ακούστε παρακάτω τις δηλώσεις του αναλυτικά….
video

Συνθέσεις
Α.Ε. Ιστιαίας (Θανάσης Γουρνάς): Δαμάσκος, Μπουλγκουρίδης, Τσαούσης, Πουταχίδης, Πανάκης, Τόουρφε, Στεργίου Α., Στασινόπουλος (70’ λ.τ. Στεργίου Η.), Αλεξίου, Νικολέτος (77’ Ανέστης Χ.), Θόρια (17’ λ.τ. Βασιλείου)
Ολυμπιακός Βόλου (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Κατσούλης, Μανάλης, Κωστόπουλος, Τέλος, Στουρνάρας (73’ Κολημήτρος), Boci (33’ Μπρίτος), Δωματάς, Οικονόμου, Φλίγκος, Σταύρου, Αναστασίου (46’ Νατσέφσκι)

Διαιτητής: Χρήστος Μανούρας (Τρικάλων) Βοηθοί: Κωνσταντίνος Λεωνίδας (Τρικάλων), Παναγιώτης Γκολές (Πειραιά)
ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ....