Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2016

Ευβοϊκός Γουβών – Σκεπαστή 0-3: Με hat-trick Ζουζουλή στους «16» του Κυπέλλου η Σκεπαστή

Στους «16» του Κυπέλλου πέρασε ο Α.Ο. Σκεπαστής κερδίζοντας σήμερα με 3-0 εκτός έδρας τον Ευβοϊκό Γουβών. Ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο πρώτο μέρος, όπου μπήκαν και τα τρία γκολ Την πρόκριση για το συγκρότημα του Βαγγέλη Μπεκάκου «καθάρισε» πετυχαίνοντας και τα τρία τέρματα ο νεαρός επιθετικός της ομάδας Δημήτρης Ζουζουλής, ο οποίος έχει θητεύσει στις Ακαδημίες του Ατρόμητου Αθηνών, αλλά και στην Κηφισιά και στον Α.Ο. Χαλκίς στη Γ’ Εθνική.

Αγωνιστικά τώρα, το γρήγορο γκολ που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι, με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζουζουλή μόλις στο 2’ λεπτό του παιχνιδιού, ήταν καθοριστικό για την ψυχολογία των ομάδων εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, όμως αμυντικά λάθη και ολιγωρίες ήταν αυτά που καθιστούσαν τις επιθετικές προσπάθειες της Σκεπαστής, η οποία έδειξε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο,  «φαρμακερές» και τις οποίες ο Ζουζουλής ακόμη δύο φορές που του δόθηκε ευκαιρία δεν τις άφησε ανεκμετάλλευτες.
Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Δήμου Τσελίκα αύξησαν περισσότερο την πίεσή τους είχαν κάποιες καλές στιγμές χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν κάτι σημαντικό σ’ ένα παιχνίδι που το αποτέλεσμά είχε προδιαγραφεί ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο. Να σημειώσουμε ότι στο τελευταίο περίπου δεκάλεπτο του παιχνιδιού ο Ευβοϊκός αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, αφού τραυματίστηκε ο αρχηγός Δημήτρης Σελίμης και η ομάδα ήδη είχε πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές της.
Ενός λεπτού σιγή
Πριν την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Ευβοϊκού Γουβών Δημήτρη Στραφιώτη, που έφυγε πριν λίγο καιρό από τη ζωή σε ηλικία 52 ετών. Οι παίκτες και των δύο ομάδων αποτείνοντας ένα μικρό φόρο τιμής άφησαν ένα λουλούδι μπροστά σε μια φανέλα με το όνομά του που υπήρχε στο γήπεδο.
Φάσεις και γκολ
2’ 0-1 ΓΚΟΛ για τη Σκεπαστή: Ο Ζουζουλής με πολύ καλή απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Μαυρούτσικου ανοίγοντας το σκορ
14’ Άουτ η μπάλα σε κεφαλιά του Α. Θαλασσινού για τη Σκεπαστή.
20’ 0-2 ΓΚΟΛ για τη Σκεπαστή: Ο Ζουζουλής πήρε τη μπάλα είδε και λίγο εκτός θέσης των τερματοφύλακα των Γουβών και με μακρινό σουτ την έστειλε για δεύτερη φορά στα δίχτυα.
42’ 0-3 ΓΚΟΛ για τη Σκεπαστή: Πάλι με δυνατό μακρινό σουτ ο Ζουζουλής τριπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων.
55’ Σουτ του Λιαποδημήτρη για τις Γούβες έδιωξε ο Μπαρμπούνης
58’ Πολύ καλή κοντινή κεφαλιά από τον Καλυβάτσι, ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων κατάφερε να διώξει.
69’ Άουτ η μπάλα σε σουτ του Σελίμη για τον Ευβοϊκό
Συνθέσεις
Ευβοϊκός Γουβών (Δήμος Τσελίκας): Μαυρούτσικος, Τζαφεράι, Μαργέτης, Σελίμης Δ., Κομποθανάσης, Λιαποδημήτρης, Καλυβάτσι, Σελίμης Ν., Γιάγκος (52’ Λεκοσιώτης), Αγγελόπουλος (72’ Τσούτσικας), Κρυσταλόγιαννης (63’ Στραφιώτης)
Α.Ο. Σκεπαστής (Βαγγέλης Μπεκάκος): Μπαρμπούνης, Κατσικόγιαννης, Γεωργίου, Καψάλας, Τσούπρος, Παπαδημητρίου, Ντέντης, Θαλασσινός Ι.Β. (90’ Γεωργατζής Ν.), Θαλασσινός Α. (80’ Γεωργατζής Κ.), Γερογιάννης, Ζουζουλής (71’ Αγιασοφίτης)

Διαιτητής: Δημήτρης Χουλιάρας Βοηθοί: Γιάννης Παραδεισόπουλος – Ελένη Κοτταρά