Πέμπτη, 14 Ιουλίου 2016

Στον τελικό με ολική ανατροπή οι βορειοευβοιώτες παλαίμαχοι (photo)

Ένα βήμα πριν την κατάκτηση του τίτλου στο πρωτάθλημα παλαιμάχων της ΕΠΣ Εύβοιας βρίσκονται οι Παλαίμαχοι Βόρειας Εύβοιας, που χθες στον ημιτελικό της διοργάνωσης, στον Ενωσιακό γήπεδο της Χαλκίδας, πέτυχαν την ολική ανατροπή και κέρδισαν με 4-3 τους Παλαίμαχους της Ερέτριας και πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης για τον τελικό της διοργάνωσης. Εκεί την ερχόμενη Δευτέρα θα τεθούν αντιμέτωποι με τους γνώριμους απ’ τη φάση των ομίλων Παλαίμαχους του Ηρακλή Ψαχνών που χθες και αυτοί στο δεύτερο ημιτελικό κέρδισαν τους OASIS  με 4-1.

Οι Βορειοευβοιώτες μπήκαν νωθρά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι Ερετριανοί κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 9’ λεπτό με δυνατό πλασέ του Ψαριανού. Στο 16’ όμως ο Χρήστος Μπαρμπούνης με κεφαλιά ισοφάρισε. Τα λάθη όμως για τους βορειευβοιώτες συνεχίστηκαν και έτσι οι Παλαίμαχοι της Ερέτριας πήραν ξανά και πάλι κεφάλι στο σκορ. Με αυτογκόλ του Μακαντάση στο 23’.
Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους πάλι δεν ήταν καλό για τη Βόρεια Εύβοια, αφού στο 45’ ο διαιτητής Βελέντζας καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Ζουπανιώτη. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ψαριανός, κάνοντας το 3-1. Από κει κι’ έπειτα όμως οι μηχανές πήραν μπροστά. Καθοριστική ήταν η φάση στο 60’ λεπτό, όπου αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Ερέτριας Μιττακίδης, ο οποίος απέκρουσε εκτός περιοχής τη μπάλα με τα χέρια και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του Βελέντζα. Το φάουλ ανέλαβε να εκτελέσει ο σπεσιαλίστας του είδους Κώστας Μισιρλής στο 62’. Με άποψη και υποδειγματική εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 3-2. Δέκα λεπτά αργότερα στο 72’ λεπτό ο Γαβριήλ εκτέλεσε φάουλ για τους Βορειοευβοιώτες η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας της Ερέτριας και ο Κερασιώτης με κοντινή προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 3-3. Στο 78’ οι Παλαίμαχοι της Βόρειας Εύβοιας πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Λάζαρο Κυρπισλίδη από κοντά να διαμορφώνει το τελικό 4-3.
Στα τελευταία λεπτά του αγώνα επικράτησε μια μικροένταση μεταξύ των παικτών και των δύο ομάδων με αποτέλεσμα δύο παίκτες της Ερέτριας, ο Μαυρομάτης και ο Ρόγκας να δουν την κόκκινη κάρτα από το διαιτητή.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Βελέντζας με βοηθούς τους Άγγελο Παππά και Κωνσταντίνο Δάλλα.
Παλαίμαχοι Β. Εύβοιας: Καρατσόλιας, Μακαντάσης, Παπαευσταθίου, Ζουπανιώτης, Τσελίκας, Κερασιώτης Δ., Ποζαπαλίδης, Μπαρμπούνης, Κυρπισλίδης, Μισιρλής, Γαβριήλ / Παπαδιώτης, Τσώνος, Μάκρας, Σκιαθίτης, Σταματίου, Βογιατζής, Τριανταφύλλου

Παλαίμαχοι Ερέτριας: Μιττακίδης Ν., Βασιλειάδης, Μιττακίδης Τ., Τσαραντάνης, Κουρούπης Χ., Ρόγκας, Μαυρομάτης, Μπασινάς, Κουρούπης Α., Ψαριανός, Παπαζήσης / Μπιμπίκας, Τουλούμης, Κατσαρής, Λάμπρου, Ντάλης, Μήτρου