Πέμπτη, 7 Ιουλίου 2016

Πρόκριση «δια πυρός και σιδήρου» στα ημιτελικά για τους Παλαίμαχους Β. Εύβοιας (photo)

Σε ένα πλούσιο και χορταστικό σε γκολ και θέαμα παιχνίδι που κρίθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι οι Παλαίμαχοι Βόρειας Εύβοιας κέρδισαν χθες Τετάρτη 6 Ιουλίου,  με συνολικό σκορ 8-6 τους Παλαίμαχους του Αμαρυνθιακού στο γήπεδο της Ιστιαίας περνώντας έτσι "δια πυρός και σιδήρου" στα ημιτελικά του πρωταθλήματος παλαιμάχων και ανεξαρτήτων ομάδων που διοργανώνει η ΕΠΣ Εύβοιας. Στην κανονική του διάρκεια το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 3-3 και στην παράταση και πάλι ισόπαλο 4-4.

Και οι δύο ομάδες έδειξαν ένα εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο. Μάλιστα οι βορειοευβοιώτες έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες, όπου θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» το ματς από την κανονική του διάρκεια, με κορυφαίες το δοκάρι του Λάζαρου Κυρπισλίδη στο 48’ και του Κώστα Μισιρλή στο 14’ λεπτό της παράτασης.
Το σκορ άνοιξε για το Αμαρυνθιακό ο Πηλιχός με κοντινό πλασέ στο 8’ λεπτό. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 20’ όταν ο Κυρπισλίδης, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ στο 60’ με πλασέ του Μπαλάκα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πάλι στο 68’ όταν ο Γαβριήλ εκτέλεσε κόρνερ, ο Κυρπισλίδης έβγαλε κεφαλιά πάσα και ο Μπαρμπούνης με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι όμως προηγήθηκαν και πάλι με 2-3 δύο λεπτά αργότερα όταν ο Μπαλάκας εκμεταλλεύτηκε αμυντικό λάθος των βορειευβοιωτών στο 70’ και με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας ο Γαβριήλ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έπειτα από κόντρες στρώθηκε στον Κερασιώτη και αυτός με σουτ έκανε το 3-3 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.
Στο 9’ λεπτό του έξτρα χρόνου οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Κυρπισλίδης με κεφαλιά έκανε το 4-3. Όμως στο 16’ της παράτασης ο Μπαλάκας και πάλι σκόραρε με κοντινό πλασέ και διαμόρφωσε το 4-4 στέλνοντας το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι.
Στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι οι βορειοευβοιώτες με κορυφαίο τον τερματοφύλακα τους Χρήστο Καρατσόλια που έπιασε δύο πέναλτι των φιλοξενούμενων κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μισιρλής, Γαβριήλ, Κερασιώτης και Σταματίου. Για τους φιλοξενούμενους εύστοχοι αποδείχθηκαν οι Μπαλάκας και Καρακατσάνης, ενώ ο Καρατσόλιας απέκρουσε τις εκτελέσεις πέναλτι των Καρλατήρα και Πηλιχού.
Στα ημιτελικά οι παλαίμαχοι της Βόρειας Εύβοιας αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τους παλαίμαχους της Ερέτριας.
Παλαίμαχοι Β. Εύβοιας: Καρατσόλιας, Τσώνος, Κρυσταλόγιαννης, Ζουπανιώτης, Τσελίκας, Κερασιώτης Δ., Τριανταφύλλου Α., Παπαευσταθίου, Κυρπισλίδης, Μισιρλής, Γαβριήλ / Μπαρμπούνης, Μάκρας, Παπαδιώτης, Μακαντάσης, Σταματίου, Καρακάξης, Βογιατζής, Λορίδας
Παλαίμαχοι Αμαρυνθιακού: Σιλιβέστρος, Φωτιάς, Αντωνίου, Παρασκευάς, Καρλατήρας, Καρακατσάνης, Μπαλάκας, Αποστόλου, Πηλιχός, Κορός, Κατσής / Χαραλάμπους, Μάστορης, Φραγκουλόπουλος, Καραγιάννης

Διαιτητής: Αντώνης – Γιάννης Λιαγκάκης Βοηθοί: Παυλάτος - Ρουμελιώτης
ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ....