Πέμπτη, 26 Μαΐου 2016

Α.Ε. Ιστιαίας – Αίολος Καρπενησίου 5-1: Πεντάρα και μια ανάσα απ’ τη Γ’ Εθνική για την Ένωση

Κάνοντας ένα φανταστικό δεύτερο ημίχρονο σήμερα η Α.Ε. Ιστιαίας επικράτησε με το ευρύ 5-1 του Αίολου Προφήτη Ηλία Καρπενησίου για την τέταρτη αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της για φέτος. Η ομάδα του Θανάση Γουρνά έφτασε τους 9 βαθμούς και πλέον βρίσκεται μια ανάσα από το στόχο που είναι η άνοδος στη Γ’ Εθνική, αφού με έναν βαθμό στα δύο επόμενα ματς κλειδώνει και μαθηματικά το δεύτερο εισιτήριο ανόδου, μετά τη Θήβα, η οποία σήμερα πέτυχε και μαθηματικά την άνοδο.

Η Ιστιαία παρουσιάστηκε με αρκετές αλλαγές στη βασική της 11αδα, με σκοπό να ξεκουράσει παίκτες και να προστατέψει και κάποιους από κάρτες όπως τους Βασιλείου και Στεργίου Ηλία ενόψει των δύο δύσκολων τελευταίων αναμετρήσεων εκτός με Ολυμπιακό Λαμία και Θήβα. Αν και με αλλαγές η ομάδα του Θανάση Γουρνά κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της από την αρχή του παιχνιδιού και να δημιουργήσει φάσεις, απέναντι σε έναν δυνατό Αίολο που φάνηκε απειλητικός και έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ στο 25’ με τον καλύτερο του παίκτη το Μεταξούλη να έχει δοκάρι.
Μπορεί βέβαια οι δύο ομάδες να πήγαν με το ισόπαλο 0-0 στα αποδυτήρια, όμως στο δεύτερο μέρος η Ένωση παρουσιάστηκε πιο ουσιαστική και μέσα σε ένα δεκάλεπτο κατάφερε να καθαρίσει το ματς μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με τρία γκολ από το 46’ ως το 55’ μετατρέποντας από κει κι έπειτα το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία.
Αρκετά τα παραλειπόμενα το σημερινού παιχνιδιού, όπως οι παρουσίες στις εξέδρες και το μεγάλο αντίο του «γερόλυκου» τερματοφύλακα της Ένωσης Χρήστου Καρατσόλια, όπου σήμερα μπήκε αλλαγή καταχειροκροτούμενος στο τελευταίο παιχνίδι του μπροστά στον κόσμο της ομάδα στα οποία θα αναφερθούμε εκτενέστερα με νεότερο ρεπορτάζ μας.
Φάσεις και γκολ
3’ Ο Ηλιόπουλος βγάζει σέντρα στην περιοχή του Αίολου ο Νίκος Γοργομάτης παίρνει τη μπάλα επιχειρεί ένα σουτ όμως αυτή κατέληξε άουτ
8’ Δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Αντώνη Γοργομάτη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
10’ Ο Νικολάου έβγαλε παράλληλη μπαλιά την άμυνα της Ένωση όμως πριν προλάβει τη μπάλα ο επερχόμενος Μεταξούλης έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Ένωσης
11’ Σουτ του Μακρή έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Κόκκοτος
21’ Ο Νίκος Γοργομάτης έβγαλε πολύ ωραία πάσα μέσα στην περιοχή στον Μακρή, όμως στο σουτ του τελευταίου ο Κόκκοτος έπεσε και μπλόκαρε
25’ Ο Μεταξούλης φεύγει σαν σαΐτα σε μια αντεπίθεση για τον Αίολο μπαίνει στην περιοχή πλασάρει η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι και πριν περάσει τη γραμμή ο Μ. Μπιμπάι καταφέρνει να μπλοκάρει
26’ Ο Μιχαήλ σχεδόν σε κενή εστία αστοχεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα
47’ 1-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Σέντρα στην περιοχή του Αίολου για τον προωθημένο Χρήστο Ανέστη, ο Φούκας προσπαθεί να διώξει με το κεφάλι στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της εστία του
49’ 2-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: μετά από πολλές πάσες που άλλαξαν οι παίκτες της Ένωσης η μπάλα στρώθηκε στην περιοχή στον Αργύρη Στεργίου και αυτός με δυνατό συρτό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του
52’ Σουτ του Μιχαήλ μπλόκαρε ο Κόκκοτος
55’ 3-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Αργύρης Στεργίου βγάζει ωραία πάσα στην περιοχή για τον Χρήστο Ανέστη κι’ ο τελευταίος με κοντινή προβολή στέλνει τη μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα του Αίολου
58 3-1 ΓΚΟΛ για τον Αίολο: Με ωραίο πλασέ ο Μεταξούλης μείωσε σε 3-1
60’ Σουτ του Μεταξούλη η μπάλα πέρασε άουτ
61’ Σουτ του Ηλιόπουλου έξω από την περιοχή η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Αίολου
69’ Δυνατό σουτ από τον Μεταξούλη έδιωξε ο Μπιμπάι
73’ Ο Στεργίου σουτάρει όμως ο Κόκκοτος έδιωξε σε κόρνερ
75’ 4-1 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Χρήστος Ανέστης έβγαλε πολύ ωραία παράλληλη μπαλιά στην περιοχή και ο Αργύρης Στεργίου με κοντινό πλασέ ανέβασε κι’ άλλο το δείκτη του σκορ
86’ 5-1  ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Μιχαήλ έβγαλε πάσα στον Ηλιόπουλο μέσα στην περιοχή και αυτός με ανάποδο ψαλίδι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στον θρίαμβο της Ένωσης
Συνθέσεις
Α.Ε. Ιστιαίας (Θανάσης Γουρνάς): Μπιμπάι Μ. (77’ Καρατσόλιας), Μερκούρι, Γοργομάτης Α., Τόουρφε, Πανάκης, Γιουκάι (45+ Στεργίου Α.), Ηλιόπουλος, Μπιμπάι Ι., Μακρής (46’ Ανέστης Χ.), Γοργομάτης Ν., Μιχαήλ.
Αίολος Καρπενησίου (Γιάννης Φλωράκης): Κόκκοτος, Μπογδάνος, Φούκας, Ζαραβέλης, Τόσκα, Ράμμος, Μπόνιας, Shtylla, Μπούμπουρης, Μεταξούλης, Νικολάου

Διαιτητής: Βάιος Τσιτσανούδης (Λάρισα) Βοηθοί: Απόστολος Τσπράζης (Λάρισα), Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισα)