Πέμπτη, 19 Μαΐου 2016

Α.Ε. Ιστιαίας – Ολυμπιακός Λαμίας 3-0: Νίκη θρίαμβος της Ένωσης που την καθιστά φαβορί για την άνοδο

Θριαμβευτική νίκη πέτυχε χθες Τετάρτη η Α.Ε. Ιστιαίας επί του Ολυμπιακού Λαμίας με 3-0 για τη δεύτερη αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική στο Δημοτικό Γήπεδο της Ιστιαίας. Με αυτή τη νίκη η Ένωση πετυχαίνει το 2 στα 2 στους αγώνες και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα της βαθμολογίας του πρωταθλήματος τον πρωταθλητών. Μια νίκη κομβικής σημασίας για την ομάδα του Θανάση Γουρνά που θέτει γερές βάσεις ώστε η ομάδα να καταφέρει να κλειδώσει ένα εκ’ των δύο εισιτηρίων που οδηγούν στην τρίτη εθνική κατηγορία.
Πολυτιμότατος παίκτης για την Ένωση αποδείχθηκε για ακόμη μία φορά ο κόσμος της. Κυριολεκτικά δεν έπεφτε καρφίτσα στο γήπεδο αφού 800 ίσως και αρκετοί περισσότεροι φίλαθλοι βρέθηκαν στο πλευρό της ομάδας δημιουργώντας μια ατμόσφαιρα μοναδική και πρωτόγνωρη για τα δεδομένα μιας επαρχιακής πόλης.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Θανάση Γουρνά παρουσιάστηκε αρκετά διαβασμένη και πολύ καλά στημένη σε όλες τις γραμμές της. Έπαιξε πραγματικά πάρα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, πέτυχε τρία γκολ, δημιούργησε αρκετές αξιόλογες φάσεις, όπου το σκορ θα μπορούσε να έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις και σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να αντιδράσουν. Από την άλλη η ομάδα του Σπύρου Λέντα αν και κατά χρονικά διαστήματα είχα καλά πατήματα μέσα στο γήπεδο, φάνηκε ανήμπορη να αντιδράσει απέναντι στην καταιγιστική Ιστιαία.
Από την Ένωση υπήρχαν απουσίες δύο βασικών παικτών. Εκτός αποστολής ήταν ο Μαρτσέλο Μερκούρι, που είχε δεχτεί κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον αγώνα με τον Αίολο στο Καρπενήσι, ενώ στον πάγκο έμεινε ο Νίκος Γοργομάτης, ο οποίος είχε τραυματισμό στο Καρπενήσι και αισθανόταν ακόμη ενοχλήσεις. Από τον Ολυμπιακό εκτός αποστολής ήταν ο τιμωρημένος Μπουσάι Κ. ενώ στο πάγκο έμειναν οι τραυματίες Σιώτης και Ν. Λέντας.
Επίσης θα πρέπει να αναφέρουμε ότι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου πραγματοποιήθηκε από τη Διοίκηση της Α.Ε. Ιστιαίας η κλήρωση της λαχειοφόρου αγοράς της ομάδας με δώρο ένα laptop και τυχερός αριθμός ήταν ο 561.
Φάσεις και γκολ:
5’ Σουτ του Καρκασίνα μπλόκαρε ο Δελούκας
9’ 1-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Αργύρης Στεργίου βγάζει κεφαλιά πάσα στον Χρήστο Ανέστη, ο οποίος όταν μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε απ’ τον Δημήτρη Λέντα. Ο Διαιτητής καταλόγισε αμέσων την «εσχάτη των ποινών», Την εκτέλεση του πέναλτι πραγματοποίησε εύστοχα ο Χρήστος Ανέστης βάζοντας μπροστά την Ιστιαία στο σκορ.
11’ Ο Καρκασίνας τσίμπησε τη μπάλα λίγο μετά τη σέντρα βγήκε τετ – α – τετ με τον Δελούκα, αλλά στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Λαμιώτη τερματοφύλακα.
29’ Ο Αργύρης Στεργίου επιχείρησε ένα διαγώνιο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και υποχρέωσε το Δελούκα σε δύσκολη απόκρουση.
40’ Νέο διαγώνιο σουτ από τον Αργύρη Στεργίου έδιωξε σε κόρνερ ο πορτιέρο του Ολυμπιακού.
47’ Σουτ από τον Βασίλη Ανέστη κατάφερε να μπλοκάρει ο Δελούκας.
55’ Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Ο Καλαμάτας σούταρε με τη μπάλα όμως τελικά να περνάει πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μπιμπάι.
66’ 2-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Χρήστος Ανέστης εκτελεί φάουλ, βγάζοντας τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, εκεί πετάχτηκε ο Πανάκης και με κεφαλιά «ψαράκι» προσπάθησε να επαναλάβει ότι έκανε στο δεύτερο γκολ στο Καρπενήσι, στην παράλληλη όμως σχεδόν πορεία της μπάλας μπροστά απ’ το τέρμα παρενέβη ο Βασίλης Ανέστης και με κοντινή προβολή διπλασίασε τα τέρματα της Ιστιαίας.
73’ 3-0 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Αργύρης Στεργίου τσιμπάει τη μπάλα λίγο πιο έξω από τη μεγάλη περιοχή, πατάει περιοχή πλασάρει –ίσως η μπάλα να βρήκε και στα δάχτυλα του Δελούκα που είχε επιχειρήσει έξοδο – και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα ολοκληρώνοντας έτσι το θρίαμβο των γηπεδούχων.
77’ Κεφαλιά από τον Χριστοδούλου η μπάλα πέρασε άουτ.
86’ Ο Αντωνίου κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του στην περιοχή απ’ τον Καλλίτση. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Μαλισσόβας, όμως ο Μπιμπάι, τον «ψάρεψε» έπεσε σωστά και κατάφερε να διώξει, ενώ σε νέο σουτ του Μαλισσόβα στην επαναφορά η μπάλα πέρασε άουτ.
Συνθέσεις
Α.Ε. Ιστιαίας (Θανάσης Γουρνάς): Μπιμπάι, Καλλίτσης, Βασιλείου, Τόουρφε, Πανάκης, Στεργίου Η. (87’ Γοργομάτης Α.), Στεργίου Α., Ηλιόπουλος, Ανέστης Β., Ανέστης Χ. (70’ Μιχαήλ), Καρκασίνας (81' Μακρής)

Ολυμπιακός Λαμίας (Σπύρος Λέντας): Δελούκας, Πρέμτσης (62’ Χριστοδούλου), Στυλιανός, Λέντας Δ., Τσούκαλος, Καλαμάτας, Μαλισσόβας, Κουτρουμάνος, Ζήσιμός (75’ Χαλαστάνης), Καυκιάς, Αντωνίου
Διαιτητής: Άγγελος Ζαραβίνος (Αθηνών) Βοηθοί: Σπύρος Νικολαΐδης (Αθηνών) - Σπύρος Λυμπερόπουλος (Αθηνών)