Κυριακή, 22 Μαΐου 2016

Α.Ε. Ιστιαίας – Α.Ο. Θήβα 1-2: Έχασε αλλά ακόμη κρατά ένα από τα εισιτήρια ανόδου η Ένωση

Σε όμιλο «φωτιά» εξελίσσεται ο 7ος όμιλος των μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική μετά την ήττα της Α.Ε. Ιστιαίας σήμερα στην έδρα της από τον Α.Ο. Θήβα με 2-1, αφού η Θήβα πέρασε πρώτη με πετά βαθμούς, η Ιστιαία κράτα τη δεύτερη θέση με 6 ενώ πλησίασε και ο Ολυμπιακός Λαμίας με 4 βαθμούς. Το σημερινό παιχνίδι στην Ιστιαία ήταν ένας αγώνας που οι βορειοευβοιώτες θα μπορούσαν να έχουν πάρει τουλάχιστο το βαθμό της ισοπαλίας, απέναντι σε μία Θήβα που έδειξε στοιχεία πολύ καλής ομάδας.

Αγωνιστικά στο πρώτο μέρος η Θήβα κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και είχα καλύτερα πατήματα στο γήπεδο, απέναντι σε μια Ένωση που φάνηκε πως κοίταγε να φυλάξει περισσότερο τα νώτα του. Οι Βιωτοί κατάφεραν να πάνε με προβάδισμα με ενός γκολ (1-0 σκορ ημιχρόνου) στα αποδυτήρια έπειτα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βεζυρτζόγλου. Ένα πέναλτι που αρχικά ο διαιτητής Μιχελής που ήταν πολύ κοντά στη φάση φάνηκε πως είχε ενδοιασμό να το δώσει, όμως ο πρώτος βοηθός σήκωσε τη σημαία και έτσι ο ρέφερι έδειξε την «άσπρη βούλα».
Στο δεύτερο μέρος η εικόνα άλλαξε. Οι παίκτες του Θανάση Γουρνά μπήκαν αρκετά δυνατά σε αντίθεση με την ομάδα του Γιώργου Λάμπρου που περιορίστηκε περισσότερο σε ανασταλτικό ρόλο. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το Μιχαήλ που είπε περάσει ως αλλαγή, όμως η Θήβα πήρε τελικά αυτό που ήθελε με το συνήθη ύποπτο Δημήτρη Βεζυρτζόγλου, σε μια φάση έντονα αμφισβητούμενη από τους γηπεδούχους για off side.
Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα σήμερα πάλι ο κόσμος της Ιστιαίας που γέμισε ασφυκτικά το γήπεδο. Αρνητικό πρωταγωνιστής ο πειραιώτης Διαιτητής Μιχελής και οι βοηθοί του.
Φάσεις και γκολ
4’ Ο Πανάκης εκτελεί φάουλ ο Χρήστος Ανέστη παίρνει μια κεφαλιά όμως ο ο Μακρής καταφέρνει να μπλοκάρει
10’ Άουτ η μπάλα έπειτα από σουτ του Γκαράνη για τη Θήβα
14’ Κεφαλιά από τον Ευσταθίου πήγε σχεδόν σε κενή εστία να επιχειρήσει προβολή ο Βεζυρτζόγλου όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
18’ Δυνατό σου από τον Τσομπάνη μπλόκαρε ο Μπιμπάι
34’ 0-1 ΓΚΟΛ για τη Θήβα: Ο Διαιτητής καταλογίζει πέναλτι σε ανατροπή του Τσομπάνη απ’ τον Στεργίου Η. το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Βεζυρτζόγλου
53’ Σέντρα του Βασιλείου στην περιοχή, ο Χρήστος Ανέστης έπιασε πολύ ωραία κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
54’ Ο Αργύρης Στεργίου ανατρέπεται στην περιοχή ο διαιτητής έδειξε όμως "παίζετε"
67’ 1-1 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Χρήστος Ανέστης βγάζει πολύ ωραία πάσα μέσα στην περιοχή για τον Μιχαήλ που είχε περάσει ως αλλαγή και ο τελευταίο με ωραίο σουτ ισοφάρισε για την Ένωση
71’ Σουτ από τον Πανάκη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
74’ 1-2 ΓΚΟΛ για τη Θήβα: Εκτελείται φάουλ για τη Θήβα και ο Τσουπέης με κεφαλιά πάσα στρώνει τη μπάλα στον Βεζυρτζόλγου, ο οποίο με κοντινό πλασέ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Θήβα. Έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων κατά του δεύτερου βοηθού για off side των επιτιθέμενων της Θήβας.
90+3 Πάσα του Πανάκη μέσα στην περιοχή για τον Χρήστο Ανέστη. Γυριστό σουτ από τον τελευταίο όμως η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και περνά σχεδόν δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μακρή.
Συνθέσεις
Α.Ε. Ιστιαίας (Θανάσης Γουρνάς): Μπιμπάι Μ., Καλλίτσης, Βασιλείου (76’ Μακρής), Τόουρφε, Πανάκης, Στεργίου Η., Στεργίου Α., Ηλιόπουλος, Ανέστης Β. (λ.τ. Γοργομάτης Ν.) Ανέστης Χ., Καρκασίνας (59’ Μιχαήλ)
Α.Ο. Θήβας (Γιώργος Λάμπρου): Μακρής, Κοτορός (40’ Ελέζι), Παπαχαραλάμπους, Ευθυμίου, Ευσταθίου, Καραμπετιάν, Παναούλης, Γκαράνης, Τσομπάνης (81’ Δούλος), Βεζυρτζόγλου, Τσουπέης (80’ Βρεττός)
Διαιτητής: Σπυρίδων Μιχαλής (ΣΔΠ Πειραιά) Βοηθοί: Ιωάννης Κοντιζάς  (ΣΔΠ Πειραιά) – Παναγιώτης Χαλβατζάκος (ΣΔΠ Πειραιά)