Δευτέρα, 16 Μαΐου 2016

Αίολος Καρπενησίου – Α.Ε. Ιστιαίας 0-2: Πρεμιέρα στα μπαράζ με νικηφόρο πέρασμα απ’ την Ευρυτανία για την Ένωση

Με το «τρίποντο» της νίκης στις αποσκευές της επέστρεψε η Α.Ε. Ιστιαίας από το Καρπενήσι, όπου στην πρεμιέρα των μπαράζ ανόδου για τη Γ’ Εθνική κέρδισε με 2-0 τον Αίολο Προφήτη Ηλία Καρπενησίου και μετά την ισοπαλία του Ολυμπιακού Λαμίας στην έδρα του με τη Θήβα, οδηγεί την κούρσα του μίνι πρωταθλήματος και αντιμετωπίζει με άλλη ψυχολογία πλέον το εντός έδρας παιχνίδι της την Τετάρτη με τους Λαμιώτες «ερυθρόλευκους»

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Θανάση Γουρνά, αν και στο πρώτο πεντάλεπτο έδειξε να εφνιδιάζεται κάπως από τους γηπεδούχους, έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει. Έπαιξε με επαγγελματισμό μπήκε αρκετά νωρίς μπροστά στο σκορ. Ήταν πολύ προσεκτική ανασταλτικά και δεν υποτίμησε τον αντίπαλό τους. Άλλωστε όπως ξεκάθαρα δήλωσε και ο προπονητής Θανάσης Γουρνάς «δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο. Εύχομαι οι συνδιεκδικητές μας να τον υποτιμήσουν».
Αξίζει να αναφέρουμε πως η Ένωση είχε απέναντί της μια ομάδα αξιόμαχη και σκληροτράχηλη, που παρόλη τη διαφορά δυναμικότητας του πρωταθλήματος της Ευρυτανίας σε σχέση με τα υπόλοιπα της Στερεάς έδειξε πως αν ο αντίπαλος δεν είναι προσεκτικός μπορεί να του κάνει τη ζημιά.
Νικήτρια δεν ήταν όμως μόνο στον αγώνα η Ένωση αλλά και στην εξέδρα αφού πολλοί ήταν αυτοί που ακολούθησαν την ομάδα στην πρωτεύουσα της Ευρυτανίας και παρουσία τους στο γήπεδο ήταν μεγαλύτερη και αριθμητικά απ’ αυτή των Ευρυτάνων φιλάθλων. Παρόν και ο Πρόεδρος της ΕΠΣ Εύβοιας Γιάννης Παπακωνσταντίνου, με τον Αντιπρόεδρο Γιώργο Ψαθά, τον Γενικό Γραμματέα Γιώργο Πίσχινα  και το σύμβουλο Νίκο Δαφνή.
Νικητές και στη «σκακιέρα» των αλλαγών οι Ευβοιώτες, με τον Θανάση Γουρνά, παρά το γεγονός ότι έχει ισχυρές πόδοσφαιρικές προσωπικότητες αρκετές στο ρόστερ του να μην διστάζει να κάνει αλλαγές, όχι μόνο για να κρατήσει το αποτέλεσμα αλλά και να αποσοβήσει μικροεντάσεις ώστε να μην υπάρχει απώλεια παικτών για τα επόμενα ματς.
Σε γενικές γραμμές πάντως ήταν ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό και ποιότητα, μέσα σε αθλητικά πλαίσια, τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στην εξέδρα.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
6’ Κεφαλιά από τον Αργύρη Στεργίου η μπάλα πέρασε άουτ
10’ 0-1 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Αργύρης Στεργίου σεντράρει στην περιοχή και ο Ηλιόπουλος με κεφαλιά που πήρε μέσα στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων άνοιξε το σκορ για την Ένωση.
15’ Εκτέλεση φάουλ από το Σιταρά έδιωξε ο Μπιμπάι
16’ Σουτ από τον Αργύρη Στεργίου έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί του Αίολου
17' Πάσα του Αργύρη Στεργίου στον Νίκο Γοργομάτη ο τελευταίος σούταρε όμως ο Κόκκοτας κατάφερε να διώξει
23’ Ο Μεταξούλης για τον Αίολο τσίμπησε τη μπάλα και έφυγε ξαφνικά στην αντεπίθεση, όμως στο σουτ που επιχείρησε ο Μπιμπάι κατάφερε να μπλοκάρει.
30’ Ο Χρήστος Ανέστης σέντραρε στην περιοχή, ο Αργύρης Στεργίου έπιασε μια κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ
55’ 0-2 ΓΚΟΛ για την Ιστιαία: Ο Βασιλείου εκτέλεσε φάουλ και ο Πανάκης με κεφαλιά «ψαράκι» έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα των γηπεδούχων
71’ Η Ιστιαία έμεινε με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Μερκούρι με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ.
72’ Ο Μπόνιας εκτέλεσε φάουλ , όμως ο Μπιμπάι «διάβασε» την πορεία της μπάλας και μπλόκαρε
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΙΟΛΟΣ (Ι. Φλωράκης): Κόκκοτος, Φούκας, Σιταράς Α., Ζαραβέλης, Αζακάς, Τριανταφυλλόπουλος, Μπόνιας, Ηλιάδης (85’ Μακρής), Stylla, Μεταξούλης (75’ Ράμμος), Νικολάου
Α.Ε. ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Θ. Γουρνάς): Μπιμπάι, Μερκούρι, Βασιλείου, Τόουρφε, Πανάκης (75’ Γιουκάι), Στεργίου Η. (63’ Μιχαήλ), Στεργίου Α., Γοργομάτης Ν., Ανέστης Β., Ανέστης Χ. (75’ Καλλίτσης), Ηλιόπουλος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λάμπρος Μπεκιάρης (Καρδίτσας) – ΒΟΗΘΟΙ: Δημήτρης Τίκας (Καρδίτσας) – Λευτέρης Βογιατζής (Καρδίτσας)