Κυριακή, 10 Απριλίου 2016

Α.Ο. Αιδηψός – Α.Ε. Ιστιαίας 3-6: Μια ανάσα απ' τον τίτλο η Ένωση

Μια ανάσα πριν την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος βρίσκεται η Α.Ε. Ιστιαίας, η οποία σήμερα επιβλήθηκε εκτός έδρας με 6-3 του Α.Ο. Αιδηψός, που ήδη έχει αποχαιρετίσει την κατηγορίας και βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς μπροστά από τον Ταμυναϊκό και θέλει έναν βαθμό στο ερχόμενο, τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος με την Καστέλλα για να στεφθεί πρωταθλήτρια και να ριχτεί στη μάχη των μπαράζ για τη Γ’ ΕΘΝΙΚΗ…!

Στο σημερινό παιχνίδι οι παίκτες του Θανάση Γουρνά μπήκαν φουριόζοι και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων «κλειδώνοντας» σχεδόν το παιχνίδι μόλις από το όγδοο λεπτό της αναμέτρησης, σ’ ένα ματς χορταστικό, αφού επιτεύχθηκαν συνολικά εννέα τέρματα, το οποίο άφησε ικανοποιημένους όλους τους φιλάθλους που βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο της Λουτρόπολης.
Εκτός από το αγωνιστικό κομμάτι, δύο ακόμη αξιοσημείωτα υπάρχουν στο σημερινό παιχνίδι. Πρώτον, με το χατ –τρικ που πέτυχε ο Χρήστος Ανέστης έχει πλέον ισχυρότατο προβάδισμα για να είναι ο πρώτος σκορ του φετινού πρωταθλήματος αφού έφτασε τα 19 γκολ, αφήνοντας δεύτερο, το Gersi Tora του Απόλλωνα Ερέτριας με 17. Δεύτερον, σήμερα ήταν το τελευταίο παιχνίδι του αρχηγού της ομάδας της Αιδηψού Γιώργου Δημητρίου, ο οποίος «κρεμάει» πλέον τα ποδοσφαιρικά του. Βέβαια οι πληροφορίες που έχουμε, είναι ότι δεν εγκαταλείπει τα γήπεδα και θα εξακολουθεί να υπηρετεί το ποδόσφαιρο από …άλλο πόστο!!!
Φάσεις και γκολ
5’ 0-1 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Ιντρίτ Μπιμπάι με μακρινό σουτ ανοίγει το σκορ για την Ένωση
7’ 0-2 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Αργύρης Στεργίου με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων
8’ 0-3 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Χρήστος Ανέστης παίρνει τη μπάλα μπαίνει στην περιοχή πλασάρει και δίνει προβάδισμα τριών τερμάτων στην Ένωση
10’ Σουτ του Νίκου Αναγνώστου για την Αιδηψό η μπάλα τραντάζει το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπιμπάι
43’ 1-3 ΓΚΟΛ για την ΑΙΔΗΨΟ: Ο Αντριάνο Μπιμπάι με σουτ μέσα από την περιοχή σκοράρει για τους γηπεδούχους
46’ 1-4 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Με το «καλημέρα» του δευτέρου μέρους ο Χρήστος Ανέστης με πλασέ, έπειτα από πάσα του Αργύρη Στεργίου ανεβάζει κι’ άλλο το δείκτη του σκορ για την Ιστιαία
59’ 2-4 ΓΚΟΛ για την ΑΙΔΗΨΟ: Με σουτ ο Νίκος Αναγνώστου μειώνει για την Αιδηψό
61’ 3-4 ΓΚΟΛ για την ΑΙΔΗΨΟ: Ο Καπλανάι σουτάρει και σκοράρει για την Αιδηψό
64’ 3-5 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Χρήστος Ανέστης πλασαριστά πετυχαίνει χατ – τρικ
74’ 3-6 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Ηλιόπουλος με μακρινό σουτ διαμορφώνει το τελικό σκορ
76’ Η Ιστιαία μένει με δέκα αφού αποβάλλεται ο Γιουκάι με κόκκινη κάρτα για φάουλ στο Ζαχαράκη που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ
Συνθέσεις
Α.Ο. Αιδηψός (Χρήστος Πατσούρας): Ψαρράς, Σιρπτσιόγλου, Βασιλείου Ι., Δημητρίου (80’ Φώτου Χ.Γ.), Αναγνώστου Μ., Φατσής, Μπιμπάι Α., Σαμπάι (57’ Ζαχαράκης), Φώτου Χ.Ε. (54’ Καπλανάι), Αθανασίου, Αναγνώστου Ν.
Α.Ε. Ιστιαίας (Θανάσης Γουρνάς): Μπιμπάι Μ., Μερκούρι (46’ Παυλάκης), Βασιλείου Α. (60’ Μακρής), Γιουκάι, Πανάκης, Ηλιόπουλος, Στεργίου Α., Μπιμπάι Ι., Ανέστης Β. (60’ Καρκασίνας), Ανέστης Χ., Μιχαήλ
Διαιτητής: Γιώργος Λάμπρου Βοηθοί: Σπανός Ι. – Τσιφλάκος Π. Τέταρτος: Ρουμελιώτης Χ.

Παρατηρητής αγώνα: Παναγιώτης Σταυρόπουλος