Κυριακή, 17 Απριλίου 2016

Α.Ο. Ωρεών (Αρτέμιδες) – Αμαζόνες Κορίνθου 3-1: Έκλεισαν νικηφόρα τη χρονιά οι βορειοευβοιώτισες

Νικηφόρα έκλεισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Γυναικών οι Αρτέμιδες. Οι βορειοευβοιώτισες επιβλήθηκαν σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο της Ιστιαίας στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος με 3-1 των Αμαζόνων Κορίνθου και πανηγύρισαν για την φετινή αρκετά καλή τους πορεία. Αξίζει να σημειώσουμε πως κάθε χρόνο η ομάδα παρουσιάζει βελτίωση αφήνοντας αρκετές υποσχέσεις για το μέλλον.

Οι Αρτέμιδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν αρκετά νωρίς, μόλις στο 5’ λεπτό με γκολ που σημείωσε η Κυρπισλίδη. Κοντά στην ισοφάριση έφτασε η ομάδα της Κορίνθου δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 7’ όταν σουτ της Γκότση τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ευαγγελοπούλου. Να σημειώσουμε ότι στο πρώτο μέρος η ομάδα της Βόρειας Εύβοιας θα μπορούσε να πετύχει κι’ άλλα τέρματα αφού η Στεφανή και η Τίνιου έχασαν τρία και δύο τετ – α – τετ αμφότερες.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Κορίνθουν έφτασε και πάλι κοντά στην ισοφάριση στο 60’ όταν η Βουγιουκλάκη σούταρε και η μπάλα προσέκρουσε και πάλι στο οριζόντιο της εστίας των γηπεδούχων. Ότι δεν πέτυχαν στην προηγούμενη φάση οι φιλοξενούμενες το πέτυχαν στο 69’ ότι η Γκότση μπήκε στην περιοχή και με όμορφο πλασέ ισοφάρισε. Οι Αρτέμιδες όμως δεν κατέθεσαν τα όπλα. Στο 87’ η Σταθαρά κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα η Ξανθή Μισιρλή κάνοντας το 2-1, ενώ στο 89’ η Κυρπισλίδη με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Α.Ο. Ωρεών (Αρτέμιδες): Ευαγγελοπούλου, Λαζάρου, Σταμούλου, Μισιρλή, Λιατίφι, Γαβριήλ (60’ Ρουμελιώτη), Ρίγγου (89’ Παντελίδη), Κυρπισλίδη, Στεφανή, Παπαδοπούλου, Τίνιου (75’ Σταθαρά)
Αμαζόνες Κορίνθου: Ρειζίδου, Καπετανοπούλου, Γιαννοπούλου, Βύρλα (55’ Δήμου), Μαρίνου, Μπέκου Κ (46’ Σουκούλη)., Κλώνη, Βουγιουκλάκη, Γκότση, Σταυροπούλου, Νικολάου

Διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδα) Βοηθοί: Νταλής – Κακλή (Φθιώτιδα)