Σάββατο, 9 Ιανουαρίου 2016

Τελεθριακός – Άρης Θήβας 72-67: Ποδαρικό με σπουδαία νίκη για τους βορειοευβοιώτες

Ποδαρικό με το «δεξί» έκανε στο 2016 και στο β’ γύρο της Α’ ΕΣΚΑΣΕ έκανε σήμερα ο Τελεθριακός κερδίζοντας στο κλειστό γυμναστήριο της Ιστιαίας τον Άρη Θήβας με 72-67. Το ντεμπούτο του Ανέστη Δαβίτσου έτσι στο πάγκο των βορειοευβοιωτών συνοδεύτηκε από νίκη διπλής σημασίας, αφού εκτός από τους δύο πόντους η ομάδα του Τελεθριακού κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά των τεσσάρων, με την οποία είχε χάσει στον πρώτο αγώνα στη Θήβα.

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυνατά και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα έξι πόντων με τη λήξη της περιόδου (12-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Τελεθριακός ανέβασε στροφές, πήρε κεφάλι στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 31-26.
Η υπεροχή του Τελεθριακού ήταν εμφανής και στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως ο Άρης στα τελευταία λεπτά ξανά πήρε μπροστά κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά και τέλειωσε την περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός καλαθιού (44-146).
Ντέρμπι για γερά νεύρα ήταν το παιχνίδι και στα τελευταίο λεπτό με τον Άρη να πλησιάζει ξανά στον πόντο τους γηπεδούχους. Όμως ένα εύστοχο τρίποντο του Γιώργου Ρουμελιώτη και δύο εύστοχες βολές του Τριανταφύλλου σε συνδυασμό με πολύ καλές άμυνες έγειραν οριστικά την ζυγαριά της νίκης στην ομάδα του Τελεθριακού, ο οποίος πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με 72-67, παίρνοντας έτσι όχι μόνο τους δύο βαθμούς, αλλά καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού.
Κορυφαίοι για τους βορειοευβοιώτες ήταν οι, Γιώργος Ρουμελιώτης με 18 πόντους, Μπολμάτης με 17 και Τριανταφύλλου με 20. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι, Παπανόγλου με 23 πόντους και Μανώλας με 10.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 19-8, 13-20, 28-21
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παντελίδης – Κάλφα
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ(Ανέστης Δαβίτσιος): Ρουμελιώτης Θ. 7 (1), Ρουμελιώτης Γ. 18 (1), Καστάνας 10, Μέτα, Κολιάτος, Τζελέπης, Μιχαηλίδης, Μπόλματης 17 (1), Δήμου, Φακίτσας, Τριανταφύλλου 20.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΩΝ (Σωτήρης Γερμανός): Χαρατσής 7 (1), Κουτσοβασίλης 6, Κανινής 4, Φωτητζόγλου 3, Σκυριανός, Κλούρας 2, Μανώλας 10 (2), Σολομωνίδης 11, Παπάνογλου 23 (3).