Σάββατο, 16 Ιανουαρίου 2016

Ευβοϊκός Γουβών – Βυζάντιο Ν. Πύργου 4-2: Νίκη τίτλου με ανατροπή για τις Γούβες

Πραγματικά στο και 5’ σήμερα ο Ευβοϊκός Γουβών κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 4-2 από το Βυζάντιο Νέου Πύργου, στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου της Γ’ κατηγορίας, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές και τα γκολ που του χάρισαν τη νίκη μπήκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα. Σήμερα στο γήπεδο των Γουβών ήταν ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης, με ένταση και πάθος και από τις δύο ομάδες. Μέτρια όμως η ποιότητα, κάτι για το οποίο συνέβαλε αρνητικά και ο δυνατός αέρας που φύσαγε στην περιοχή από το πρωί. Με αυτή τη νίκη η ομάδα των Γουβών αποκτά πλέον ισχυρό προβάδισμα για την υπόθεση τίτλος.

Αγωνιστικά μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν πάνω χέρι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με μεγάλη κατοχή μπάλας, όμως οι φιλοξενούμενοι  που είχε περιοριστεί σε πιο αμυντικό ρόλο, προσπάθησαν να «χτυπήσουν» με  επικίνδυνες αντεπιθέσεις και έτσι κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές. Το πείσμα τελικά των παικτών του Δήμου Τσελίκα όμως αποδείχθηκε καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα, μετά τη λήξη του οποίο υπήρξε μια μικροένταση μεταξύ των παικτών και των δύο ομάδων, όμως χάρις την επέμβαση των ψυχραιμότερο τα πνεύματα ηρέμισαν γρήγορα.
Πολλά τα παράπονα  τέλος για τη διαιτησία του Δανιηλίδη από πλευρά του Βυζαντίου. Οι άνθρωποι των «κιτρινόμαυρων» θεωρούν ότι η διαιτησία του ήταν «σφαγή» για την ομάδα τους. (δείτε περισσότερα σε νεότερη ανάρτηση).
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
1’ Σουτ του Αγγελόπουλου για τις Γούβες έδιωξε ο Σάμιος
20’ 0-1 ΓΚΟΛ για το Βυζάντιο: Ο Αλεξίου έβγαλε παράλληλη σέντρα στην περιοχή η μπάλα βρήκε στα πόδια του αμυντικού του Ευβοϊκού Σελίμη Ν.Α. και κατέληξε στα δίχτυα.
23’ Κεφαλιά από τον Χουβαρδά η μπάλα πέρασε άουτ
36’ Κεφαλιά του Στραφιώτη η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ
49’ 1-1 ΓΚΟΛ για τις Γούβες: Σέντρα στην περιοχή από τον Σελίμη Ν.Ι., αρχικά ο Σάμιος μπλόκαρε, η μπάλα όμως του έφυγε απ’ τα χέρια και ο Αγγελόπουλος με κοντινή προβολή ισοφάρισε
52’ Ο Σάμιος έπειτα από σέντρα της ομάδας των Γουβών προσπάθησε να διώξει η μπάλα στρώθηκε στο Γαβριήλ μέσα στην περιοχή αυτός σούταρε, όμως οι αμυντικοί του Βυζαντίου κατάφεραν να διώξουν
55’ Εκτέλεση φάουλ από το Σελίμη Δ. η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
71’ Ελάχιστα άουτ η μπάλα σε σουτ του Στραφιώτη για τις Γούβες
73’ 1-2 ΓΚΟΛ για το Βυζάντιο: Ο Μακαντάσης με πολύ ωραία πάσα έβγαλε τετ – α – τετ το Χουβαρδά και αυτός με πολύ ωραίο σουτ έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ το Βυζάντιο
76’ Αποβάλλεται με 2η κίτρινη κάρτα για το Βυζάντιο ο Χουβαρδάς
78’ 2-2 ΓΚΟΛ για τις Γούβες: Ο Σελίμης Δ, εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα όμως έφυγε μέσα από τα χέρια του Σάμιου και ο Κομποθανάσης με κεφαλιά ψαράκι ισοφάρισε και πάλι για τον Ευβοϊκό
85’ Κεφαλιά Στραφιώτη για τις Γούβες, η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκαριών της εστίας του Βυζαντίου
90+3’ 3-2 ΓΚΟΛ για τις Γούβες: Ο Σελίμης Ν.Ι. με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας την ανατροπή για τον Ευβοϊκό
90’+4’ Εκτέλεση φάουλ από το Σελίμη Δ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βυζαντίου
90’+7’ 4-2 ΓΚΟΛ για τις Γούβες: Ο Σελίμης Δ. έβγαλε πάσα στην περιοχή για τον Αγγελόπουλο και αυτός με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Ευβοϊκός Γουβών (Δήμος Τσελίκας): Νάτσιος, Κρυσταλόγιαννης, Σελίμης Ν.Α., Βούλγαρης, Σελίμης Δ., Κομποθανάσης, Σελίμης Ν.Ι. (90’+5’ Ευσταθίου), Τουρέ (70’ Τσούτσικας), Στραφιώτης, Αγγελόπουλος, Γαβριήλ (61’ Χατζηχρηστόφας)
Βυζάντιο Ν. Πύργου: Σάμιος, Φενερλής, Βασιάς, Κομποθανάσης Ι. (86’ Στολίδης), Μουσέτης, Βογιατζής, Μετούση, Μακαντάσης (90’ + 1’ Χαλβατζής), Χουβαρδάς, Αλεξίου, Μουρκιώτης

Διαιτητής: Δανιηλίδης Βοηθοί: Μακρής - Λαμπρόπουλος