Κυριακή, 3 Ιανουαρίου 2016

Α.Ε. Ιστιαίας – Ελλήσποντος 2-1: Ποδαρικό με αγχωτική νίκη για την Ένωση

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2016 η Α.Ε. Ιστιαίας νικώντας σήμερα στην έδρα της τον Ελλήσποντο Νέας Λαμψάκου για τη 16η (1η του δευτέρου γύρου) αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Εύβοιας. Σ’ ένα παιχνίδι αγχωτικό όπως εξελίχθηκε αφού η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 10’ λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ένωση αγωνίστηκε με απουσίες, αυτές των τιμωρημένων Τριανταφύλλου και Βασιλείου και του τραυματία Γεωργίου. Παρά ταύτα από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις της να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού πιέζοντας αρκετά. Όμως οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν αρκετά επικίνδυνοι στην κόντρα και κατάφεραν στο δεκάλεπτο να αιφνιδιάσουν τους γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ στο δεκάλεπτο από κει κι έπειτα πέρασαν 35 και πλέον λεπτά για να καταφέρει η Ιστιαία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά, όμως περίπου στο 68’ έμειναν με δέκα παίκτες. Απ’ ότι φάνηκε όμως το αριθμητικό μειονέκτημα δεν τους στοίχισε σχεδόν καθόλου, αφού ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να σκοράρουν, με έναν όπως θα δούμε παρακάτω περιπετειώδη τρόπο πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή στο παιχνίδι.
Αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής Βελέντζας, ο οποίος έχασε τον πειθαρχικό έλεγχο του παιχνιδιού, «κιτρίνισε» αρκετούς παίκτες δημιουργώντας ένταση και εκνευρισμό και δέχθηκε έντονα παράπονα κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων. Να αναφέρουμε πως κάποιες διαμαρτυρίες για τη διαιτησία του Βελέντζα υπύρξαν και από πλευράς των φιλοξενούμενων.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
10’ 0-1 ΓΚΟΛ για τον ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟ: Ο Στεργίου Η. πήγε να γυρίσει τη μπάλα στην άμυνα, ο Νικολάου κατάφερε να πάρει όμως τη μπάλα και με ωραία πάσα έβγαλε τετ – α – τετ το Λάζρι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους
14’ Ο Γοργομάτης Ν. εκτελεί απ’ ευθείας κόρνερ και η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Βασιλείου
30’ Δυνατό σουτ του Στεργίου Α. έδιωξαν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων σε πλάγιο
32’ Κεφαλιά του Γιουκάι, ο Βασιλείου κατάφερε να μπλοκάρει
34’ Ο Λάζρι βγήκε και πάλι τετ – α – τετ σούταρε όμως η μπάλα κατέληξε άουτ
41’ Δυνατό σουτ από το Γκογκομήτρο έδιωξαν οι αμυντικοί του Ελλήσποντου σε κόρνερ
44’ Ο Ανέστης Β. βγάζει τετ- α – τετ τον Στεργίου Α., αυτός σουτάρει ο Βασιλείου διώχνει, η μπάλα στρώνεται στον Ανέστη Χ, ο οποίο κάνει ένα γυριστό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει τελικά άουτ.
45+ 1-1 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Ανέστης Χ., κερδίζει πέναλτι από τον Αγγελάκη, το οποίο εκτελεί εύστοχα ο ίδιος και ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους
47’ Σουτ του Στεργίου Α., από πλάγια θέση ο Βασιλείου διώχνει
65’ Σωτήρια επέμβαση και πάλι από τον τερματοφύλακα της Λαμψάκου σε ανάποδο ψαλιδάκι του Ανέστη Β.
68’ Η Ένωση μένει με δέκα παίκτες. Αποβάλλεται ο Στεργίου Η. με δεύτερη κίτρινή κάρτα για φάουλ
75’ Κοντινή προβολή του Ανέστη Χ. κατάφερε να διώξει ο Βασιλείου
78’ 2-1 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Στεργίου Ά. Επιχείρησε ένα πλασέ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πήρε ύψος, ο Βασιλείου μπλόκαρε, όμως δεν είχε ισορροπία και μπήκε μαζί με τη μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους του Ελλήσποντου η οποίοι διαμαρτυρόμενοι προς τον πρώτο βοηθό, ο οποίος αρχικά έφυγε προς την σέντρα,  έλεγαν πως έγινε επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα από τον Ανέστη Χ. Τελικά μετά από μια μικρή διακοπή, ο διαιτητής έδειξε τη σέντρα κατακυρώνοντας το γκολ και έτσι η Ιστιαία πέτυχε την ανατροπή και τη νίκη.
90+ Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Ανέστη Β’ η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
90+ Ο Στεργίου Α. πλασάρει ο Βασιλείου διώχνει, η μπάλα στρώνεται στο Γοργομάτη Α. ο τελευταίος σουτάρει δυνατά με την μπάλα να τραντάζει το κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Α.Ε. ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Γουρνάς): Μπιμπάι, Καραγιάννης (56’ Καλλίτσης), Γοργομάτης Α., Γουκάι, Τόουρφε, Γκογκομήτρος (74’ Γαβριήλ), Στεργίου Α., Στεργίου Η., Ανέστης Β., Ανέστης Χ. (87’ Καψάλας), Γοργομάτης Ν.
ΕΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Τζοτζόκος – Θαλάσσης): Βασιλείου Κολιόπουλος Χ., Νάτσης, Γεωργίου, Κολίοπουλος Κ.., Αγγελάκης, Νικολάου, Τζαφέρος (71’ Κουσερής), Οικονόμου (62’ Ελευθερίου), Λάζρι (46’ Καμπιώτης), Κολιόπουλος Β.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Βελέντζας ΒΟΗΘΟΙ: Αντωνίου Χ. – Γκάτσος Κ.