Κυριακή, 17 Ιανουαρίου 2016

Αιδηψός – Καστέλλα 1-3: Κόλλησε στη «διακεκαυμένη ζώνη» της βαθμολογίας η Αιδηψός

Με το «τρίποντο» της νίκης έφυγε σήμερα από την Αιδηψό η Καστέλλα, όπου για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας κέρδισε την ομώνυμη τοπική ομάδα με 1-3 σ’ ένα παιχνίδι που η Αιδηψός παρουσίαση ένα αρκετά κακό αγωνιστικό πρόσωπο, ενώ από την άλλη η Καστέλλα ήταν πιο ουσιαστική και ήξερε τι ήθελε μέσα στο γήπεδο, μετουσίωσε τις ευκαιρίες της σε γκολ, σε αντίθεση με την Αιδηψό, που «ξύπνησε» αρκετά αργά και ήταν δύσκολο να ανατρέψει την κατάσταση. Με αυτή την ήττα τους οι Βορειοευβοιώτης εξακολουθούν να παραμένουν στη «διακεκαυμένη ζώνη» των τελευταίων θέσεων της βαθμολογίας.

Να σημειώσουμε πως πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Προέδρου του Καλοχωρίου/Παντειχίου Γεωργίου Δουρδουβέλα που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
4’ Άουτ η μπάλα έπειτα από σουτ του Μιχάλη Αναγνώστου
9’ Ο Κ. Φώτου σουτάρει όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
10’ Σουτ από τον Μήτρου έδιωξαν οι αμυντικοί της Αιδηψού
24’ Ο Σπανός για την Καστέλλα εκτέλεσε φάουλ, όμως ο Μυλωνάς κατάφερε να μπλοκάρει
31’ 0-1 ΓΚΟΛ για την Καστέλλα: Ο Μπάσινας έκοψε τη μπάλα πολύ ωραία μέσα στην περιοχή και ο Μήτρου με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα
36’ Άουτ η μπάλα έπειτα από κεφαλιά του Σαμπάι για την Αιδηψό
38’ Δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Χ.Γ. Φώτου, ο Κηρόπουλος κατάφερε να μπλοκάρει
43’ 0-2 ΓΚΟΛ για την Καστέλλα: Ο Λαφαζάνης με παράλληλη μπαλιά έβγαλε τετ – α – τετ μέσα στην περιοχή τον Τσούτση και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα
66’ 0-3 ΓΚΟΛ για την Καστέλλα: Ο Λαφαζάνης και πάλι έβγαλε με πολύ όμορφη πάσα σχεδόν τετ – α – τετ τον Μήτρου και αυτός με γυριστό πλασέ έστειλε τη μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα του Μυλωνά
74’ 1-3 ΓΚΟΛ για την Αιδηψό: Ο διαιτητής Παπακυριάκος υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Μπασινά μέσα στην περιοχή το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Αθανασίου διαμορφώνοντας το τελικό σκορ
83’ Άουτ η μπάλα μετά από κεφαλιά του Κ. Φώτου για την Αιδηψό
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Α.Ο. Αιδηψός (Κυρπισλίδης): Μυλωνάς, Ζαχαράκης (82’’ Ψύλλος), Φατσής, Δημητρίου, Σαμπάι, Αναγνώστου Μ., Φώτου Κ., Φώτου Χ.Γ. (56’ Καπλανάι), Μπιμπάι, Αθανασίου, Φώτου Χ.Ε. (53’ Αναγνώστου Ν.)
Καστέλλα (Κιαπέκος): Κηρόπουλος, Αναστασίου, Ταψής, Μακρής, Ράζος, Μπασινάς, Σπανός, Τσούτσης, Λαφαζάνης, Μαντάς (88’ Χασάνδρας), Μήτρου

Διαιτητής: Θανάσης Παπακυριάκος Βοηθοί: Αργύρης - Καρβέλας