Σάββατο, 19 Δεκεμβρίου 2015

Τελεθριακός – Μάκαρος Άμφισσας 80-66: Άνετη επικράτηση για τους Βορειοευβοιώτες

Με ροζ φύλλο αγώνα τέλειωσε τον πρώτο γύρο της Α’ ΕΣΚΑΣΕ σήμερα ο Τελεθριακός, όπου επικράτησε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Ιστιαίας 80-66 του Μάκαρου Άμφισσας, σ’ ένα παιχνίδι που σε όλη τη διάρκειά του οι Βορειευβοιώτες ήταν κυρίαρχοι μην αφήνοντας περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους τους.

Η πρώτη περίοδος ήταν αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το δεκάλεπτο να τελειώνει ισόπαλο 16-16. Στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο όμως το «βαρύ πυροβολικό» του Τελεθριακού, έχοντας και τον Καστάνα σε μεγάλη μέρα σκόραρε κατά βούληση έτσι το ημίχρονο τέλειωσε με διαφορά 12 πόντων για τους γηπεδούχους 38-26, ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά σκαρφάλωσε στους 15 πόντους 59-44.
Ο Μάκαρος όμως αποδείχθηκε «εφτάψυχος» αφού κατάφερε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο να ανακάμψει και να ρίξει τη διαφορά στα μισά περίπου του δεκαλέπτου αρκετά κάτω από τους δέκα, πόντους. Όμως οι καλές άμυνες των τελευταίων λεπτών και οι εύστοχες επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων ήταν καθοριστικές και έτσι έφτασαν στη νίκη με 80-66.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 22-10, 21-18, 21-22
Διαιτητές: Κοτσιμός – Ζάχος
Τελεθριακός (Ρουμελιώτης Θ.): Τσιτούμης, Ρουμελιώτης Θ. 1, Ρουμελιώτης Γ. 29 (3), Καστάνας 22 (3), Τζελέπης 12, Μιχαηλίδης 1, Δήμου, Φακίτσας, Τριανταφύλλου 15
Μάκαρος Άμφισσας (Παπούλιας): Κακούσης, Μαμαρέλης 6, Οικονόμου 3, Κυριακίδης 17 (4), Γίδας 8, Φουσέκης, Αμπλάς 9, Λούπουλ 9 (1), Σάβογλου, Ψιμούλης 9 (1), Γιαννακόπουλος 5