Κυριακή, 20 Δεκεμβρίου 2015

Α.Ο. Αιδηψός – Α.Ο.Ν. Αρτάκης 1-1: Η Αιδηψός «γκρέμισε» απ’ την κορυφή την Αρτάκη

Με το βαθμό της ισοπαλίας έκλεισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας ο Α.Ο. Αιδηψός, απέναντι στον Α.Ο. Νέας Αρτάκης. Το τελικό σκορ σήμερα στο γήπεδο της Αιδηψού 1-1 σ’ ένα παιχνίδι, όπου οι μέχρι προχθές πρωτοπόροι τα βρήκαν «σκούρα» απέναντι σε μια αρκετά μαχητική, αλλά και «διαβασμένη» Αιδηψό, που έδειξε ότι πραγματικά μπορεί και τη νέα ποδοσφαιρική σεζόν να βρίσκεται στα μεγάλα «σαλόνια» του Ευβοϊκού ποδοσφαίρου.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει καλά τους χώρους και παρά το γεγονός ότι η Αρτάκη υπερτερούσε κατά πολύ στην κατοχή μπάλας και στην πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν κατάφερνε να βρει διόδους προς την εστία του Μυλωνά, απειλώντας μόνος με κάποιες στημένες φάσεις στο τέλος του ημιχρόνου. Σε αντίθεση η Αιδηψός περίμενε την κατάλληλη στιγμή και με «φαρμακερές» αντεπιθέσεις έκανε τον «πορτιέρο» των φιλοξενούμενων να καρδιοχτυπήσει αρκετά.
Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι μοιράστηκε αποκτώντας πολύ καλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες, οι οποίες εκτός από τα γκολ που πέτυχαν αμφότερες δημιούργησαν και αρκετές καλές φάσεις μπροστά απ’ τις δύο εστίες.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4’ Κεφαλιά του Χ.Ε. Φώτου, έδιωξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ευαγγελινός
6’ Ο Χ.Ε. Φώτου έβγαλε παράλληλη μπαλιά στην περιοχή και λίγο πριν προλάβει να τσιμπήσει τη μπάλα ο Α. Μπιμπάι έδιωξαν οι αμυντικοί της Αρτάκης
15’ Δυνατό μακρινό σουτ του Αντριάνο Μπιμπάι η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
30’ Κεφαλιά από τον Βουγιούκα έδιωξε σε κόρνερ επίσης με κεφαλιά ο Δημητρίου
45+ Εκτέλεση φάουλ από τον Καραχάλιο έδιωξε σε κόρνερ ο Μυλωνάς
45+ Ο Μπαλαμπάνης εκτέλεσε απ’ ευθείας κόρνερ, με τους αμυντικούς της Αιδηψού να διώχνουν πάνω από την τελική γραμμή
50’ Ο Λούκας σουτάρει, ο Μυλωνάς μπλοκάρει, όμως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για χέρι αμυντικού της Αιδηψού
54’ Σουτ του Ανέστη έδιωξε ο Μυλωνάς, η μπάλα στρώθηκε στον Κηρύκο, αυτός ξανά σουτάρει και Μυλωνάς διώχνει δεύτερη φορά
56’ Σουτ του Α. Μπιμπάι έδιωξε ο Ευαγγελινός σε κόρνερ
61’ Σουτ και πάλι από τον Α. Μπιμπάι μπλόκαρε ο «πορτιέρο» της Αρτάκης
68’ Ο Μπιμπάι και πάλι βρέθηκε σχεδόν μόνος του μέσα στην περιοχή έπιασε από κοντά ένα σουτ, όμως ο Ευαγγελινός κατάφερε να εξουδετερώσει τον κίνδυνο
69’ 0-1 ΓΚΟΛ για την ΑΡΤΑΚΗ: Ο Ζήσης έδωσε ωραία πάσα μέσα στην περιοχή στο Βουγίουκα και αυτός με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
75’ 1-1 ΓΚΟΛ για την ΑΙΔΗΨΟ: Ο Αθανασίου εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα μετά από κόντρες στρώθηκε στον Ψύλλο και αυτός με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε για τους γηπεδούχους
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΙΔΗΨΟΣ (Κυρπισλίδης): Ψύλλος, Ζαχαράκης (68΄ Σαμπάι), Φώτου Κ., Δημητρίου, Φώτου Χ.Γ., Ψύλλος, Φατσής, Καπλανάι (87’ Αναγνώστου Μ.Α)., Μπιμπάι Α., Αθανασίου, Φώτου Χ.Ε. (79’ Βασιλείου)
ΑΡΤΑΚΗ (Αυλωνίτης): Ευαγγελινός, Μούντριχας (76’ Καλαβρός), Μαστροκώστας, Μάλλιαρης, Βουγιούκας, Τουρκοχωρίτης, Λούκας, Καραχάλιος, Κηρύκος (83’ Λειβαδίτης), Ανέστης, Μπαλαμπάνης (46’ Ζήσης)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στράτος Ντούρας ΒΟΗΘΟΙ: Αντωνίου - Μουρτίκας