Τετάρτη, 11 Νοεμβρίου 2015

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΛΤΡΩΝ – ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 0-2: Πέρασε στους «8» η Μακρυκάπα

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Εύβοιας πέρασε ο Α.Ο. Μακρυκάπας κερδίζοντας σήμερα, στο γήπεδο των Γιάλτρων την τοπική Αναγέννηση για την τέταρτη φάση του θεσμού με σκορ 0-2 και στην επόμενη φάση του κυπέλλου θα βρεθεί αντιμέτωπη στο γήπεδό της με τον Α.Ο. Χαλκίς.

Η φετινή έκπληξη του θεσμού Αναγέννηση Γιάλτρων που αν και βρίσκεται στη Γ’ κατηγορία κατάφερε να αποκλείσει ομάδες Β’ κατηγορίας, όπως ο Άρης Αγίας Άννας και η Δόξα Προκοπίου και σήμερα έδειξε στοιχεία ομάδας που δεν παραδίδεται αμαχητί και το πάλεψε μέχρι τέλους, απέναντι σε μια όπως κύλισε το ματς ποιο ουσιαστική Μακρυκάπα και με τη διαφορά δύο παραπάνω κατηγοριών να παίζει και καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Να σημειώσουμε ότι και οι δύο ομάδας αγωνίζονταν με ελλείψεις λόγω καρτών, τραυματισμών, αλλά και λόγω εργάσιμη ημέρας, που καθιστά λίγο δύσκολο στο να μαζευτούν ερασιτεχνικές ομάδες.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1’ Ο Κοσμάς πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Μακρυκάπας σούταρε, όμως τελικά οι αμυντικοί κατάφεραν την τελευταία στιγμή να διώξουν τη μπάλα.
9’ 0-1 ΓΚΟΛ για τη ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ: Με σουτ μέσα από την περιοχή ο Κούκα ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους
34’ Ακυρώνεται γκολ του Κοσμά για την Αναγέννηση, αφού ο παίκτης υποδείχθηκε σε θέση off side. Μια απόφαση που αμφισβητούν έντονα οι γηπεδούχοι.
37’ Ο Κούκα έβγαλε πολύ ωραία σέντρα μέσα στην περιοχή για τον Πολυχρόνη που ήταν σχεδόν μόνος, όμως ο τελευταίος δεν κατάφερε να πιάσει καλά την κεφαλιά και έτσι η μπάλα κατέληξε άουτ
41’ Αποβάλλεται για τη Μακρυκάπα ο Σιαράπης με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση των θείων
57’ 0-2 ΓΚΟΛ για τη ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ: Ο Κούκα εκτελεί κόρνερ, αρχικά διώχνουν οι αμυντικοί των Γιάλτρων, νέα σέντρα από τον Κούκα και με κεφαλιά ο Θωμόπουλος διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων.
62’ Ελάχιστα άουτ η μπάλα σε σουτ του Ζαούρη για τη Μακρυκάπα
74’ Ο Κοσμάς έβγαλε πάσα μέσα στην περιοχή, ο Ταφραλής Α. σούταρε και πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή έδιωξαν οι αμυντικοί της Μακρυκάπας
81’ Δυνατό σουτ του Πολυχρόνη για τη Μακρυκάπα η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Γιάλτρων
86’ Δοκάρι η μπάλα σε σουτ του Κοσμά για την Αναγέννηση
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΛΤΡΩΝ (Γιαννούλης): Μπουροδήμος, Παππάς, Ταφραλής Ε., Τριβέλης (68’ Στεφανής), Βρυνιώτης, Καλούπης, Καζελίδης, Ταφραλής Α., Κοσμάς, Λαζαρίδης (78’ Υμέρι Ντ), Υμέρι Μ. (47’ Πισσάκης)
Α.Ο. ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Τόγιας): Πουρνής, Σιαράπής, Χασάνδρας, Παπίλας, Θωμόπουλος, Μπαλόζι, Κούκα, Τσώκος, Πολυχρόνης (90’ Ντούμας), Ζαούρης (65’ Κικίδης), Καρκαλής

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κώστας Γκάτσος – ΒΟΗΘΟΙ: Αντωνίου - Σοφίου