Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2015

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ – ΛΟΚΡΟΣ 53-69: Δεν τα κατάφερε απέναντι στον έμπειρο στην κατηγορία Λοκρό ο Τελεθριακός

Την ήττα με 53-69 γνώρισε σήμερα ο νεοφώτιστος Τελεθριακός στο κλειστό γυμναστήριο της Ιστιαίας, από δευτεραθλητή της περσινής σεζόν της Α’ ΕΣΚΑΣΕ Λοκρό Αταλάντης στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, σ’ έναν αγώνα, όπου και αν στα πρώτα λεπτά η ομάδα του Τελεθριακού έδειξε να παλεύει το ματς δεν τα κατάφερε απέναντι σε μια παραδοσιακή δύναμη της Α κατηγορίας όπως η ομάδα του Λοκρού.

Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους σε ορισμένες περιπτώσεις να έχουν και βραχεία κεφαλή στο σκορ, όμως Λοκρός κατάφερε να κλείσει προηγούμενος το δεκάλεπτο με έναν πόντο διαφορά 17-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και εκμεταλλευόμενοι τις αρκετές άστοχες επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων και την δική τους πολύ καλή ευχέρεια στο σκοράρισμα κατάφεραν να πάνε με προβάδισμα δέκα πόντων 28-38 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο ο Λοκρός κατάφερε να συντηρεί τη διαφορά, με τον Τελεθριακό όμως να μην χάνει επαφή στο σκορ. Τα πράγματα άλλαξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμνοι ξέφυγαν αρκετά και σε ορισμένες περιπτώσεις η διαφορά στο σκορ να φτάνει και τους δεκαεννιά πόντου και έτσι το παιχνίδι να λήγει με νίκη τους 53-69.