Κυριακή, 11 Οκτωβρίου 2015

Α.Ε. ΙΣΤΙΑΙΑΣ – ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 3-3: Ντέρμπι διαφήμιση του ποδοσφαίρου στην Ιστιαία

Ένα ντέρμπι αντάξιο της βαθμολογικής θέσης και των δύο ομάδων πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο της Ιστιαίας ανάμεσα στην Α.Ε. Ιστιαίας και στο Λήλα Βασιλικού για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας. Το τελικό σκορ 3-3 σ’ ένα παιχνίδι που εκτός από τα έξι γκολ τα είχε όλα. Ένταση, σασπένς, εξαιρετικό και πολλές κλασικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ένα πραγματικό ντέρμπι κορυφής, με τα όλα του, όπου με το θέαμα που προσέφερε αποζημίωσε πλήρως τους θεατές που είχαν γεμίσει ασφυκτικά το γήπεδο της πόλης.

Η Ιστιαία αν και επιθετικά λειτούργησε πολύ καλά και δημιούργησε φάσεις,  έχοντας και σε εξαιρετική μέρα τον Βασίλη Ανέστη ο οποίος πέτυχε χατ – τρικ παρουσιάστηκε με προβλήματα στην αμυντική κυρίως γραμμή της με αποτέλεσμα για ένα ακόμη παιχνίδι στην έδρα της να κυνηγάει το σκορ και το επιθετικό δίδυμο του Λήλα Αγραφιώτης – Μαστροκώστας να είναι μια διαρκής πηγή κινδύνου για την εστία του Μπιμπάι. Ο Λήλας από την άλλη, αν και είχε την πρώτη βαθμολογική του απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα, παρουσιάστηκε με αρκετά καλά πατήματα στο γήπεδο και εκτός από τα γκολ που πέτυχε δημιούργησε αρκετές φάσεις και πολλούς συχνούς «πονοκεφάλους» στην άμυνα των γηπεδούχων.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
7’ Σέντρα του Βασιλείου η μπάλα κοντράρει παίρνει κατεύθυνση προς το τέρμα και ο Τσάμαρης έδιωξε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του.
10’ Δυνατό σουτ του Χ. Ανέστη η μπάλα κατέληξε άουτ.
14’ Ο Αγραφιώτης μπαίνει στην περιοχή, απέναντι από τον Μπιμπάι, πλασάρει αλλά ο τερματοφύλακας της Ένωσης κατάφερε να μπλοκάρει
16’ Ο Μαστροκώστας βλέπει εκτός θέσης των τερματοφύλακα της Ιστιαίας και από μακριά προσπαθεί να το κρεμάσει, όμως έχοντας και λίγο σύμμαχο τον αέρα η γηπεδούχοι απέφυγαν τον κίνδυνο.
21’ 0-1 ΓΚΟΛ για το ΛΗΛΑ: Ο Αγραφιώτης παίρνει τη μπάλα στο έξω από την περιοχή, μπαίνει από πλάγια θέση και εβρισκόμενος τετ-α-τετ με τον Μπιμπάι με δυνατό πλασέ ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους
26’ 1-1 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Γεωργίου εκτελεί κόρνερ και ο Βασίλης Ανέστη εκμεταλλευόμενος μπέρδεμα των αμυντικών με προβολή ισοφαρίζει.
28’ Ο Χρήστος Ανέστης εκτελεί φάουλ ο Τσολάκος πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
31’ Σχεδόν τετ- α – τετ και πάλι ο  Αγραφιώτης σουτάρει  μέσα από την περιοχή και ο Μπιμπάι έδιωξε σε κόρνερ.
32’ 1-2 ΓΚΟΛ για το ΛΗΛΑ: Ο Μαστροκώστας εκτελεί κόρνερ και ο Αυλωνίτης με κεφαλιά δίνει εκ νέου προβάδισμα στο Λήλα
37’ Ο Γεωργίου έβγαλε πάσα στον Χ. Ανέστη ο τελευταίος με ελιγμούς μπήκε στην περιοχή, όμως πριν προλάβει να σουτάρει ο Αλεξίου έδιωξε σε κόρνερ
40’ Ο Χ. Ανέστης εκτέλεσε φάουλ, ο Α. Στεργίου πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.
41’ Άουτ η μπάλα σε σουτ του Γεωργίου για την Ιστιαία
44’ 2-2 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Αργύρης Στεργίου κέρδισε φάουλ το οποίο εκτέλεσε άψογα ο Β, Ανέστης ισοφαρίζοντας και πάλι για την Ένωση
45’ 2-3 ΓΚΟΛ για το ΛΗΛΑ: Ο Γίγας εκτέλεσε φάουλ και ο Μαστροκώστας με κεφαλιά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο Λήλα διαμορφώνοντας και το σκορ του ημιχρόνου.
54’ Ο Γίγας με πολύ όμορφη πάσα έβγαλε τετ – α – τετ και πάλι τον Αγραφιώτη ο τελευταίος πλάσαρε, με την μπάλα να περνά δίπλα από κάθετο δοκάρι της εστίας του Μπιμπάι.
72’ Άουτ η μπάλα σε σουτ του Χ. Ανέστη.
74’ Σουτ του Αγραφιώτη μπλόκαρε ο Μπιμπάι
75’ Πλασέ του Β. Ανέστη έδιωξαν οι αμυντικοί του Λήλα πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή του τέρματος
78’ Ο Αγραφιώτης έβγαλε πάσα στον Μαστροκώστα ο τελευταίος σούταρε με την μπάλα να περνά άουτ
81’ Σέντρα του Γαβριήλ καταφέρνουν να διώξουν οι αμυντική του Λήλα πριν ο Β. Ανέστης πάρει την κεφαλιά και γίνει επικίνδυνος για τον Τσάμαρη
85’ 3-3 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Τσολάκος γυρίζει τη μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Βασίλη Ανέστη ο οποίος με προβολή πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ
90’ Δυνατό σουτ του Μαστροκώστα η μπάλα έσκασε στην περιοχή και κατέληξε άουτ.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Α.Ε. ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Θανάσης Γουρνάς): Μπιμπάι, Καραγιάννης (76’ Γαβριήλ), Βασιλείου, Τσολάκος, Τόουρφε, Γοργομάτης Ν., Στεργίου Α. (66’ Μακρής), Δαρζέντας Δ. (46’ Στεργίου Η.), Ανέστης Β., Ανέστης Χ., Γεωργίου
ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Τσάμαρης, Αλεξίου, Ντούνας (77’ Παππάς), Μακρής (48’ λ.τ. Βελής), Αυλωνίτης, Χαλιώτης, Γίγας, Κουτσαυλής, Αγραφιώτης, Μαστροκώστας, Κυτίνος (74’ Μπράχο)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Κασομούλης ΒΟΗΘΟΙ: Παραδεισόπουλος - Κοντογιαννίδης