Τετάρτη, 21 Οκτωβρίου 2015

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΣΤΙΑΙΑΣ – Α.Ε. ΙΣΤΙΑΙΑΣ 1-2: Πήρε την πρόκριση και το …γόητρο η Ένωση

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Εύβοιας πέρασε σήμερα η Α.Ε. Ιστιαίας, αφού απέκλισε τη συντοπίτησα της Αναγέννηση με σκορ 2-1 στο τοπικό ντέρμπι της πόλης. Τυπικά γηπεδούχος η Αναγέννηση σ’ ένα ασφυκτικά γεμάτο από το φίλαθλο κόσμο της πόλης Δημοτικό Στάδιο. Το παιχνίδι εκτός από το κίνητρο της πρόκρισης είχε, όπως και κάθε τοπικό ντέρμπι και το κίνητρο του πρεστίζ, έτσι θα μπορούσαμε να πούμε ότι η Αθλητική Ένωση εκτός από την πρόκριση πήρε και το γόητρο.

Στο αγωνιστικό μέρος και κυρίως στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν περισσότερο αμυτικογενές και παιχνίδι κέντρο, με τις προσπάθειες τον παικτών να βρίσκουν απροσπέλαστες της αντίπαλες άμυνες.
Ο τραυματισμός του Βασίλη Ανέστη στο 27’ σε συνδυασμό με το γρήγορο γκολ που πέτυχε η Αναγέννηση αμέσως μετά, έδειχνε πως τα πράγματα δυσκόλευαν Ένωση, παρά τη διαφορά κατηγορίας και δυναμικότητας. Όμως νεαρός ποδοσφαιριστής των «κυανοκίτρινων» Καλίτσης, όπου σήμερα για πρώτη φορά ο Θανάσης Γουρνάς τον εμπιστεύτηκε στην βασική εντεκάδα και στο ρόλο του δεξιού ακραίου αμυντικού, ήταν πραγματική αποκάλυψη. Εκτός του γεγονότος ότι με δικό του γκολ το παιχνίδι ήρθε στα ίσα, ήταν άψογος και στα αμυντικά του καθήκοντα.
Από την άλλη η τυπικά γηπεδούχος Αναγέννηση έδειξε δείγματα μια αρκετά δεμένης και καλοστημένης ομάδας, που κατάφερε να δυσκολέψει αρκετά έναν αντίπαλο μεγαλύτερης κατηγορίας, έχοντας κινητήριο μοχλό της το φετινό μεταγραφικό της απόκτημα, τον γκανέζο επιθετικό Ασαμόα.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
20’ Ο Νίκος Γοργομάτης έβγαλε πάσα μέσα στην περιοχή στον αδερφό του Αντώνη, ο τελευταίος σούταρε από πλεονεκτική θέση όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
21’ Ο Ασαμόα εκμεταλλεύτηκε μπέρδεμα του κεντρικού αμυντικού της Ένωσης Τριανταφύλλου με τον τερματοφύλακά του μπήκε στην περιοχή σούταρε σχεδόν σε κενή εστία όμως η μπάλα κατέληξε άουτ
29’ Ο Νίκος Γοργομάτης εκτέλεσε φάουλ, ο Γκογκομήτρος επεχείρησε ένα δυνατό κοντινό σουτ όμως ο Δαμάσκος μπλόκαρε
30’ 1-0 ΓΚΟΛ για την ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Ο Δαμάσκος με μακρινό βολέ βρήκε τον προωθημένο Ασαμόα και αυτό με δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπιμπάι
40’ Καλή εκτέλεση φάουλ από το Βασιλείου ο Δαμάσκος μπλόκαρε
48’ Ο Χρήστος Ανέστης εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
59’ Εκτέλεση φάουλ από το Νίκο Γοργομάτη, ο Καλίτσης πήρε τη μπάλα σούταρε από κοντά όμως ο Δαμάσκος έδιωξε
75’ 1-1 ΓΚΟΛ για την ΕΝΩΣΗ: Ο Γοργομάτης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πήγε στην περιοχή και ο Καλίτσης με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα
80’ Ο Μακρής γύρισε τη μπάλα στην περιοχή αυτή έφτασε στον Αντώνη Γοργομάτη αυτός σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
90’ 1-2 ΓΚΟΛ για την ΕΝΩΣΗ: Ο Μακρή κέρδισε φάουλ από το Θεοχάρη το οποίο εκτέλεσε με αριστοτεχνικό τρόπο ο Βασιλείου στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και χαρίζοντας έτσι την πρόκριση στην Ένωση.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Λάμπρος Σπίντζος): Δαμάσκος, Θεοχάρης, Καλαμπόκας, Παπανδρέου, Γλύκος, Σταματούλας (67’ λ.τ. Τζαφεράι), Κουκούρας (λ.τ. 72’ Δαρζέντας), Σιάνος, Ασαμόα, Κωνσταντακόπουλος, Δημητράκης (85’ Αφένδρας)

Α.Ε. ΙΣΤΙΑΙΑΣ: (Θανάσης Γουρνάς): Μπιμπάι, Καλίτσης, Βασιλείου, Τριανταφύλλου (70’ Μακρής), Τόουρφε, Γκογκομήτρος, Γοργομάτης Α., Γοργομάτης Ν., Ανεστής Β. (27’ Καραγιάννης), Ανέστης Χ. Γεωργίου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Σέγκος ΒΟΗΘΟΙ: Αντωνίου - Τσιφλάκος