Κυριακή, 18 Οκτωβρίου 2015

Α.Ο. ΑΙΔΗΨΟΣ – Α.Ο. ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ 1-1: Ατύ«Χ»ησε και πάλι η Αιδηψός

Για ένα ακόμη παιχνίδι η Αιδηψός στην έδρα της, αν και προηγήθηκε και είχε και αρκετές καλές ευκαιρίες δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης αφού ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Α.Ο. Μακρυκάπας για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας. Έτσι η Αιδηψός πάει στους τέσσερις βαθμούς αν και θα μπορούσε με βάση τις εμφανίσεις της, η βαθμολογική της συγκομιδή να είναι πολύ καλύτερη. Από την άλλη η Μακρυκάπα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι κατάφερε να πάρει βαθμό.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν δρέπει δάφνες ποιότητας. Παιχνίδι κέντρου περισσότερο, χωρίς ρυθμό, μοιρασμένο και με λιγοστές αξιόλογες φάσεις μπροστά από της δύο εστίες.
Στο δεύτερο όμως μέρος η Αιδηψός επέβαλε το παιχνίδι της κυριάρχησε και εκτός από το γεγονός ότι κατάφερε να προηγηθεί στο ξεκίνημα του ημιχρόνου είχε πολλές κλασικές ευκαιρίες, όπου θα μπορούσε να έχει πετύχει μεγαλύτερο σκορ. Όμως η «κατάρα» του Χ χτύπησε στο 80’ όπου η Μακρυκάπα κατάφερε να ισοφαρίσει κάτι που έκανε τους παίκτες της να αναθαρρήσουν και εκτός από το γκολ να καταφέρουν να δημιουργήσουν άλλες δύο κλασικές ευκαιρίες. Το κερασάκι στην τούρτα στην ατυχία των Βορειοευβοιωτών μπήκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού όταν κυριολεκτικά σε κενή εστία ο Αντριάνο Μπιμπάι έχασε το …αχαστο!
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
12’ Άουτ η μπάλα σε σουτ του Αντριάνο Μπιμπάι
24’ Ο Ζαούρης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Καρκαλή Α., ο τελευταίος σούταρε, αλλά αυτή κατέληξε άουτ.
29’ Σουτ από πλάγια θέση του Ντούμα έδιωξε με τα πόδια ο Μυλωνάς
41’ Κεφαλιά του Καρκαλή Α. μπλόκαρε και πάλι ο Μυλωνάς
47’ 1-0 ΓΚΟΛ για την ΑΙΔΗΨΟ: Ο Χ. Ε. Φώτου πήρε τη μπάλα στην περιοχή και με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ για την Αιδηψό
50’ Πάσα του Αντριάνο Μπιμπάι βγάζει σχεδόν τετ – α –τετ τον Χ.Ε. Φώτου ο τελευταίος σουτάρει όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.
51’ Νέο δυνατό σουτ του Σβεντζούρη μέσα από την περιοχή, η μπάλα και πάλι κατέληξε άουτ
62’ Άουτ η μπάλα και πάλι σε σουτ του Χ.Ε. Φώτου για την Αιδηψό
72’ Σουτ μέσα από την περιοχή του Τσομάτσκα έδιωξε ο Μυλωνάς
74’ Δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Αντριάνο Μπιμπάι, η μπάλα πέρασε άουτ
78’ Ο Κ. Φώτου πάτησε περιοχή σούταρε και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
80’ 1-1 ΓΚΟΛ για τη ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ: Ο Ντούμας εκτέλεσε φάουλ, ο Θωμόπουλος τρύπωσε στην άμυνα της Αιδηψού και με γυριστό σουτ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους
84’ Ο Χασάνδρας εκτέλεσε κόρνερ, ο Θωμόπουλος πήρε την κεφαλιά και με ο Μυλωνάς με εκτίναξη κατάφερε να διώξει
90’ Δυνατό σουτ από το Ρωμανό έδιωξε ο Μυλωνάς
92’ Ο Αντριάνο Μπιμπάι μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε σχεδόν σε άδειο τέρμα όμως η μπάλα πέρασε …βασανιστικά ελάχιστα άουτ
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Α.Ο. ΑΙΔΗΨΟΣ (Κυρπισλίδης): Μυλωνάς, Φώτου Κ., Σβεντζούρης, Σιρπιτσιόγλου, Χρήστου, Αθανασίου, Μπατσιώτος, Φατσής, Μπιμπάι, Α., Μπιμπάι Ι., Φώτου Χ.Ε. (72’ Αναγνώστου Ν.)
Α.Ο. ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Τόγιας): Κυριακόπουλος, Τσώκος, Χασάνδρας, Καρκαλής Α. (59’ Τσομάτσκα), Θωμόπουλος, Σηφάκης, Ντούμας (86’ Βαρτζής), Ρωμανός, Μπαλόζι (66’ Κόκα), Ζαούρης, Παπίλας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στράτος Ντούρας ΒΟΗΘΟΙ: Δάλλας – Κοντογιαννίδης