Κυριακή, 27 Σεπτεμβρίου 2015

Α.Ε. ΙΣΤΙΑΙΑΣ – ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 4-1: Φούλαρε στο δεύτερο και …καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες η Ένωση

Νικήτρια με 4-1 αναδείχθηκε σήμερα η Α.Ε. Ιστιαίας στην έδρα της απέναντι στη Μακρυκάπα για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας σ’ ένα παιχνίδι, όπου οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 16’, έχοντας ένα σουπερ τέταρτο στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα και να πετύχουν μάλιστα και ευρύ σκορ.

Από την αρχή του αγώνα η ομάδα την Ιστιαίας είχε τα ηνία του αγώνα και την επιθετική υπεροχή, όμως μια λάθος εκτίμηση του Τόουφρε έφερε το αυτογκόλ με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα της Μακρυκράπάς. Βέβαια η υπεροχή των παικτών του Θανάση Γουρνά ήταν εμφανής, όμως λίγο εκνευρισμός και λίγο τα όχι και καλά τελειώματα ήταν ο σύμμαχος του Κυριακόπουλου ώστε οι φιλοξενούμενοι να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους και να πάνε με προβάδισμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος όμως τα πράγματα άλλαξαν. Σημαντικό ρόλο σ’ αυτό έπαιξε και η είσοδος του Αργύρη Στεργίου στο παιχνίδι από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κάτι που προσέθεσε μία ταχύτητα παραπάνω στους γηπεδούχους, που μέσα σε ένα τέταρτο από το 68’ ως το 85’ κατάφεραν ότι ευκαιρία έκαναν να την μετουσιώσουν σε γκολ και όχι μόνο να ανατρέψουν το εις βάρος τους 0-1, αλλά και να πετύχουν νίκη με μεγάλο εύρος στο σκορ.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
15’ Ο Γκάβαλης έβγαλα πάσα στον Τσομάτσκα για τη Μακρυκάπα όμως ο τελευταίος από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει και με πολύ καλή επέμβαση ο Καρατσόλιας έδιωξε τη μπάλα.
16’ 0-1 ΓΚΟΛ για τη ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ: Ο Γκάβαλης εκτέλεσε φάουλ σχεδόν στο σημείο του κόρνερ ο Τόουφρε προσπάθησε να διώξει με κεφαλιά, όμως έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.
22’ Διπλή ευκαιρία για την Ιστιαία. Ο Νίκος Γοργομάτης αρχικά σούταρε, ο Κυριακόπουλος έδιωξε, η μπάλα στρώθηκε στο Γκογκομήτρο αυτός σούταρε και πάλι όμως και πάλι ο τερματοφύλακας της Μακρυκάπας έδιωξε με τα πόδια
25’ Ο Γκάβαλης εκτέλεσε κόρνερ για τη Μακρυκάπα, ο Μπαλόζι έπιασε ένα πλασέ, όμως ο Καρατσόλιας έδιωξε και στη συνέχεια κέρδισε και επιθετικό φάουλ.
30’ Κεφαλιά του Βασίλη Ανέστη μπλόκαρε ο Κυριακόπουλος
44’ Ο Στεργίου έβγαλε πάσα στο Χρήστο Ανέστη αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ και έτσι έδιωξαν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων.
45+ Σουτ μέσα από την περιοχή του Χρήστου Ανέστη έδιωξε ο Κυριακόπουλος
54’ Παράλληλη σέντρα σουτ του Χρήστου Ανέστη στην περιοχή, όμως ο επερχόμενος Γεωργίου δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα σχεδόν σε κενή εστία και έτσι έδιωξαν οι αμυντικοί της Μακρυκάπας
68’ 1-1 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Τόλης Γεωργίου κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χρήστος Ανέστης ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους.
73’ 2-1 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Σέντρα στην περιοχή του Χρήστου Ανέστη, Ο Βασίλης Ανέστης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
77’ 3-1 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Γεωργίου σούταρε, ο Κυριακόπουλος αρχικά έδιωξε, η μπάλα όμως στρώθηκε στον Αργύρη Στεργίου και αυτός από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
79’ Σουτ του Τσομάτσκα για τη Μακρυκάπα έδιωξε ο Καρατσόλιας.
85’ 4-1 ΓΚΟΛ για την ΙΣΤΙΑΙΑ: Ο Μακρής που μπήκε ως αλλαγή πήρε τη μπάλα από τον Καλλίτση μπήκε στην περιοχή πλάσαρε και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.
87’ Ο Μακρής και πάλι για την Ιστιαία, σχεδόν μόνος του μπήκε στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα όμως ήθελε για να πλασάρει και έτσι αυτή πέρασε άουτ.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Α.Ε. ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Γουρνάς): Καρατσόλιας, Καραγιάννης, Βασιλείου, Τσόλάκος, Τόουρφε, Γκογκομήτρος (40’ Στεργίου Α.), Γοργομάτης, Δαρζέντας (82’ Καλίτσης), Ανέστης Β., Ανέστης Χ. (84’ Μακρής), Γεωργίου.
ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ (Τόγιας): Κυριακόπουλος, Σιαράπης (38’ λ.τ. Τσώκος), Χασάνδρας, Καρκαλής Α., Ρωμανός (81’ Καρκαλής Ι.), Βουρδάνος, Βαρτζής, Μπαλόζι, Ντούμας (80’ Κούκα), Γκάβαλης, Τσομάτσκα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βαλάντης Βρακάς ΒΟΗΘΟΙ: Κοντογιαννίδης - Κελαπούρης