Κυριακή, 13 Σεπτεμβρίου 2015

Α.Ο. ΑΙΔΗΨΟΣ – ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 2-2: Ιδανική πρεμιέρα για τους «νεοφώτισμους»

Ιδανική πρεμιέρα πραγματοποίησε σήμερα στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας, μετά από δεκατρία χρόνια απουσίας της από τη μεγάλη κατηγορία η Αιδηψός παίρνοντας ισοπαλία 2-2 στην έδρα της από τον έμπειρο και φιλόδοξο Ταμυναϊκό. Ένα αποτέλεσμα που δίνει «αέρα» ψυχολογίας στους «νεοφώτιστους», μιας και αν λάβουμε υπόψη την εικόνα του παιχνιδιού και το γεγονός ότι η Αιδηψός «κοίταξε στα μάτια» τον αντίπαλο αν στεκόταν και λίγο πιο τυχερή στο τελείωμα κάποιων φάσεων θα μπορούσε να έχει  πάρει και το τρίποντο της νίκης.

Στις αρχές του παιχνιδιού ο Ταμυναϊκός προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως η Αιδηψός ισορρόπησε των αγώνα σχετικά γρήγορα. Βέβαια οι φιλοξενούμενοι μπορεί κατάφεραν να προηγηθούν στο 16’ από μία στημένοι φάση, και να διπλασιάσουν στο τελευταίο πεντάλεπτο με μια φάση που «μύριζε» offside. Όμως η Αιδηψός απάντησε αρκετά γρήγορα και στις καθυστερήσει του πρώτου μέρους μείωσε σε 1-2 μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Σαν γενική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν περισσότερο ένα παιχνίδι κέντρου μοιρασμένο και για τις δύο ομάδες. Να σημειώσουμε ότι ο Ταμυναϊκός έχασε αρκετά νωρίς, μόλις στο έβδομο λεπτό λόγο τραυματισμού τον Γιώργο Τσαλιαγκό, τον οποίο αντικατέστησε ο Σταμέλος.
Στο Β’ μέρος  και ειδικά μετά την είσοδο του Γιάννη Ζαχαράκη στο παιχνίδι η Αιδηψός πήρε τα ηνία του αγώνα κατάφερε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και από κει κι έπειτα, κυρίως στο τελευταίο επτάλεπτο θα μπορούσε να πάρει και τους τρείς βαθμούς της νίκης αφού έχασε τουλάχιστον τέσσερις κλασικές ευκαιρίες κατά κύριο λόγο με τον Αντριάνο Μπιμπάι.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4’ Σουτ του Αντριάνο Μπιμπάι για την Αιδηψό μπλόκαρε ο Ντουρέκας
7’ Ο Αντωνίου για τον Ταμυναϊκό κάνει κεφαλιά μέσα στην περιοχή, τελικά όμως ο Ιωαννίδης δεν κατάφερε να προλάβει να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και αυτή κατέληξε άουτ.
16’ 0-1 ΓΚΟΛ για τον ΤΑΜΥΝΑΪΚΟ: Ο Κούρτης εκτέλεσε φάουλ, ο Βασίλης Τσαλιαγκός πήρε την κεφαλιά στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δύχτια.
44’ 0-2 ΓΚΟΛ για τον ΤΑΜΥΝΑΪΚΟ: Ο Αναστασίου βγήκε στην κόντρα έβγαλε πάσα στην περιοχή στον Βασίλη Τσαλιαγκό και αυτός πλασαριστά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μυλωνά. Μια φάση για την οποία οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για offside στο ξεκίνημά της.
45’+ 1-2 ΓΚΟΛ για την ΑΙΔΗΨΟ: Ο Αντριάνο Μπιμπάι μπαίνει στην περιοχή των φιλοξενούμενων και εβρισκόμενος σε προφανή θέση για γκολ ανατρέπεται απ’ τον Ντουρέκα. Ο διαιτητής καταλόγισε αμέσως την εσχάτη των ποινών, δείχνοντας όμως αντί για κόκκινη κίτρινη κάρτα στον «πορτιέρο» του Ταμυναϊκού. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Νίκος Αναγνώστου μειώνοντας για τους γηπεδούχους.
61’ Μακρινό σουτ του Τίτο Μπιμπάι για την Αιδηψό, η μπάλα περνά λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ντουρέκα.
69’ 2-2 ΓΚΟΛ για την ΑΙΔΗΨΟ: Ο Τίτο Μπιμπάι φεύγει στην αντεπίθεση, μπαίνει στην περιοχή σπάει τη μπάλα στον πέναλτι στον Χρήστο Ε. Φώτου και αυτός τη στέλνει στα δίχτυα.
79’ Σουτ του Σταμέλου για τον Ταμυναϊκό, έδιωξε ο Μυλωνάς.
80’ Κεφαλιά του Κούρτη για τον Ταμυναϊκό η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
85’ Ο Ζαχαράκης φεύγει στην αντεπίθεση για την Αιδηψό, μπαίνει σχεδόν ανενόχλητος στην αντίπαλη περιοχή, κόβει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι για τον επερχόμενο Αντριάνο Μπιμπάι, ο τελευταίος όμως γλιστράει και έτσι πρόλαβαν και έδιωξαν οι αμυντικοί του Ταμυναϊκού πριν αυτός γίνει «κίνδυνος – θάνατος» για τον Ντουρέκα.
88’ Ο Αντριάνο Μπιμπάι μπήκε στην περιοχή του Ταμυναϊκού, τετ – α – τετ με τον Ντουρέκα σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας.
90’ ο Αντριάνο Μπιμπάι και πάλι μπήκε στην περιοχή πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από κάθετο δοκάρι της εστίας του Ταμυναϊκού.
90+ Δυνατό μακρινό σουτ του Δημήτρη Αθανασίου για την Αιδηψό έδιωξε με υπερένταση ο Ντουρέκας.