Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2015

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ ΛΑΜΨΑΚΟΥ - Α.Ε. ΙΣΤΙΑΙΑΣ 0-1: Νίκη στα σημεία για την Ένωση (Photos)

Ρεπορταζ - photo Μανώλης Βέττας
Νίκη στα σημεία για την Ιστιαία επικρατώντας στην Νέα Λάμψακο με ο-1 του τοπικού Ελλήσποντου.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν ποιο δυνατά στον αγωνιστικό βοηθούμενοι από τους 300 και πλέον φιλάθλους που ήταν στο γήπεδο και τους συμπαραστάθηκαν στην επιστροφή τους στην Α' ΕΠΣΕ.

Στο 6' λεπτό το σουτ του Β. Κολιόπουλου πέρασε άουτ από τη εστία του Μπιμπάι.
Στο 19' ωραία κίνηση του Β' Ανέστη το σουτ έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε το Βασιλείου.
Στο 31' ο Οικονόμου μπήκε από τα δεξιά σέντραρε ο Νικολάου σούταρε από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή αστοχώντας.
Στο 35 ο Χρ. Ανέστης έκανε ένα εντυπωσιακό σόλο από τα αριστερά πέρασε δύο αμυντικούς του Ελλήσποντου σουτάροντας λίγο άουτ.
Το ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 0-0 σε ένα παιχνίδι που η τακτική έχει τον πρώτο λόγο.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ιστιαία να έχει κάνει μία αλλαγή  με τον Στεργίου να παίρνει θέση του Δαρζέντα , και τον Ελλήσποντο επίσης με τον Κοβό να μπαίνει στην θέση του Κολιόπουλου Χρ. που αποχώρησε τραυματίας.
Στην πρώτη επίσκεψη της στα καρέ του Βασιλείου η Ιστιαία στο 57' ευτύχησε να προηγηθεί ο Ανέστης Β. σέντραρε από τα αριστερά ο Χρ. Ανέστης έπιασε την κεφαλιά ο Βασιλείου έδιωξε προσωρινά. στο ριμπάουντ ο Στεργίου που με κοντινή προβολή έκανε το 0-1.
Μετά την επίτευξη του γκολ της Ιστιαίας ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφο με τους γηπεδούχους να θέλουν αλλά να μην μπορούν πνιγμένοι από το άγχος της πρεμιέρας.
Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν πολύ καλά το ματς μετά το γκολ σκότωσαν το ρυθμό και το έφεραν στα μέτρα τους.
Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν μέχρι τέλους χάνοντας στις καθυστερήσεις δύο καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν.
Το τελευταίο στήριγμα του Σέγκου βρήκε την Ιστιαία να παίρνει την νίκη με 0-1 χάρη στην χρυσή 'όπως αποδείχτηκε αλλαγή του Γουρνά τον Στεργίου στο 57'.