Σάββατο, 18 Απριλίου 2015

Α.Ε. Ιστιαίας - Σκύρος 5-0: "Οργίασε" ο Χρήστος Ανέστης

Πραγματικά καταιγιστική ήταν σήμερα η Α.Ε. Ιστιαίας αφού φιλοδώρησε με πέντε γκολ τη Σκύρο για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' κατηγορίας σε αγώνα που έγινε στο Ενωσιακό γήπεδο της Χαλκίδας λόγο τιμωρίας της έδρας της Ένωσης. Το τελικό σκορ 5-0 σε ένα παιχνίδι, που ο Χρήστος Ανέστης πραγματικά οργίασε σημειώνοντας τα τέσσερα από τα πέντε τέρματα της ομάδας.

Στο πρώτο μέρος η Ένωση από την αρχή είχε την υπεροχή στο παιχνίδι και σημείωσε ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Γιαλού, με κορυφαία το δοκάρι του Χρήστου Ανέστη στο 25'. Τελικά οι Βορειοευβοιώτες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 44' όταν κέρδισαν πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Χρήστος Ανέστης. Αρχικά ο τερματοφύλακας της Σκύρου απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο επιθετικός της Ένωσης κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ιστιαίας ήταν πραγματικά ολοκληρωτική μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους τυπικά φιλοξενούμενους. Στο 50' ο Χρήστος Ανέστης έκανε το 2-0 με εξαιρετικό πλασέ και επτά λεπτά αργότερα πάλι ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στη συνέχεια η Ένωση έχασε κι άλλες κλασικές ευκαιρίες κάνοντας το νεαρό τερματοφύλακα της Σκύρου να αποκρούσει αρκετές φορές με υπερένταση τη μπάλα. Στο 84' ήταν σειρά του Αργύρη Στεργίου να σκοράρει, ο οποίος πλασάροντας έκανε το 4-0. Το "κερασάκι στην τούρτα" διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 έβαλε και πάλι ο Χρήστος Ανέστης ένα λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού.