Κυριακή, 19 Απριλίου 2015

Ταξιάρχης – Αιδηψός 0-2: Νίκη τίτλου για την Αιδηψό

Μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα ο Α.Ο. Αιδηψός μέσα στο γήπεδο του Νέου Πύργου με αντίπαλο τον Ταξιάρχη με 2-0 για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας Εύβοιας. Αν και μαθηματικά ακόμη δεν έχει κριθεί ο τίτλος, η Αιδηψός με αυτή της τη νίκη, σε αυτό το κομβικό γι’ αυτή παιχνίδι φαίνεται να αγκαλιάζει το στόχο της που είναι το πρωτάθλημα και η άνοδος στην Α’ κατηγορία Εύβοιας.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό με πολύ καλό και γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις και από τις δύο ομάδες, με την Αιδηψό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε μεγάλα διαστήματα του παιχνιδιού και να «καθαρίζει» το ματς ουσιαστικά από το πρώτο μέρος. Από την άλλη και σύμφωνα με το συνδυασμό αποτελεσμάτων στις ομάδες της «ουράς» παρά την ήττα του εξασφαλίζει και «μαθηματικά» την παραμονή του στην κατηγορία.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
14’ Η Αιδηψός κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του Χ. Φώτου από τον Καραδημήτρη. Ο Αναγνώστου Μ.Γ. όμως που αναλαμβάνει την εκτέλεση στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.
15’ Ο Γκογκομήτρος έφυγε μόνος του στην αντεπίθεση στο σουτ όμως που επιχείρησε η μπάλα πέρασε άουτ
17’ Κεφαλιά του Γκογκομήτρου άουτ
20’ 0-1 ΓΚΟΛ για την ΑΙΔΗΨΟ: Η Αιδηψός κερδίζει πέναλτι το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Δημήτρης Αθανασίου.
23’ Άουτ η μπάλα σε σουτ του Χρήστου Φώτου.
27’ 0-2 ΓΚΟΛ για την ΑΙΔΗΨΟ: Ο Χρήστος Φώτου παίρνει τη μπάλα πατά περιοχή και με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
53’ Σουτ του Τσαμούρογλου έδιωξε ο Ψαρράς
57’ Σουτ του Αναγνώστου Μ.Γ. κατάφερε να διώξει ο Παναγιωτόπουλος
65’ Σουτ του Γκογκομήτρου έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί της Αιδηψού
66’ Αποβάλλεται για την Αιδηψό ο Γιώργος Δημητρίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα
71’ Άουτ η μπάλα σε κεφαλιά του Καραδημήτρη
72’ Σουτ του Βασιλείου για την Αιδηψό μπλόκαρε ο Παναγιωτόπουλος
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ: Παναγιωτόπουλος, Παραντές, Σταματονικολός, Μισιρλής Κ., Καραδημήτρης (76’ Σούρας), Μισιρλής Ι., Τσαμούρογλου (78’ Κόχυλας), Γκογκομήτρος, Καλυβάτσι, Δέσπους Χ. (85’ Μαρνέζος), Δέσπους Δ.
Α.Ο. ΑΙΔΗΨΟΣ: Ψαρράς, Φάτσης, Καπλανάι, Δημητρίου, Σιρπιτσιόγλου, Αθανασίου, Ζαχαράκης (63’ Χοτζάι), Αναγνώστου Μ.Α., Φώτου Χ., Αναγνώστου Μ.Γ. (88’ Αυγέρης), Αναγνώστου Ν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Σέγκος ΒΟΗΘΟΙ: Φραντζή - Χουλιάρας